Jak na rekonstrukci prosvětleného podkroví

Podkroví rozšíří váš dům o netradiční prostory prosvětlené střešními okny, zvětší jeho obytnou plochu a zvýší tržní hodnotu. Nově vytvořený prostor můžete využít jako ložnici, dětský nebo obývací pokoj i jako samostatnou bytovou jednotku. Zvláště v současné době, kdy pozemků v atraktivních lokalitách rychle ubývá a jejich ceny rostou, může být rekonstrukce podkroví ideálním řešením.
Mezi prvotním nápadem a realizací je dobré vše pořádně naplánovat. Abychom ušetřili váš čas, peníze a možná i nervy, provedeme vás rekonstrukcí krok za krokem. V našem průvodci se dočtete, co všechno vás čeká a na co nesmíte zapomenout. Odborníci VELUX vám poradí, jak správně vybrat střešní okna do vašeho podkroví. V případě potřeby vás navštívíme na místě nebo propojíme s montážní firmou. 
Těší nás, že můžeme být součástí vašeho snu! 

Proč rekonstruovat


Než se pustíte do rekonstrukce, ujasněte si svůj záměr – co požadujete, co od rekonstrukce očekáváte. Zároveň si spočítejte, jakou částku jste ochotni/schopni na rekonstrukci uvolnit = předpokládaná investice.

Investice do denního světla se vyplatí


Studie renomované švýcarské agentury Wüest Partner z roku 2020 potvrdila významný nárůst hodnoty nemovitosti díky dennímu světlu. Zdvojnásobením počtu střešních oken se hodnota domu zvýší minimálně o 10 %, a to po odečtení nákladů na pořízení a instalaci oken. Případové studie řešily tři různá podkroví vždy se dvěma variantami rekonstrukce, jednu se standardním počtem střešních oken (4 nebo 5) a jednu s dokonalým prosvětlením (8 nebo 10 střešních oken).

Obytné podkroví v číslech

Nejmenší podlahová plocha místnosti určené k trvalému bydlení je 8 m2. Tak velký může být dětský pokoj/ložnice určená pro spaní 1 osoby. Mají-li tam být 2 lůžka, minimálně plocha už činí 12 m2. Pro obývací pokoj bude potřeba podlahová plocha nejméně 16 m2.
V prostoru se šikmými stropy se do podlahové plochy počítá pouze plocha s výškou minimálně 1,2 m. Současně platí, že nejméně polovina započítané podlahové plochy musí mít výšku 2,3 m a více. V podkroví ovšem můžete reálně využít i větší plochu, než je plocha podlahová. Šikminy s výškou nižší než 1,2 m od podlahy lze využít třeba jako úložný prostor. Do využitelné plochy se započítává plocha s výškou od 0,8 m.

Technické požadavky na stavby upravuje  vyhláška 268/2009 Sb.

Místnosti

Potřebujete pomoc?
Řekněte nám víc o svém podkroví a my vám poradíme.

Může se také hodit