Vyškovská „Sochorka“ nakopne studium technických oborů

18.6.2020 

Pomáhat zažehnout renesanci technických oborů pomůže v následujících pěti letech místní škole projekt Technology Across Generation (Technologie napříč generacemi). THE VELUX FOUNDATIONS ho podpoří významnou finanční částkou. Jeden z filantropických záměrů VELUX nadací, které vrací část zisku Skupiny VKR zpět do společnosti prostřednictvím financování užitečných projektů, reaguje na aktuální situaci na pracovním trhu ve střední Evropě. Chybí pokrývači, instalatéři, strojaři a další zástupci technických oborů.  

SOŠ a SOU Vyškov připravila ve spolupráci s BKR ČR strategii, která má zvýšit prestiž školy a přilákat zájemce o studium. Společně jsme plány konzultovali a tříbili více než rok. Projekt staví na třech hlavních pilířích. V areálu školy vzniknou nové učebny zaměřené na robotizaci a automatizaci a CNC programování vybavené nejnovějšími technologiemi, s nimiž pak absolventi pracují ve firmách. Také další vybavení, jako je 3D scanner, tiskárny nebo virtuální svářečka, bude pro mladé lidi atraktivní. Učebny budou sloužit především studentům a pedagogům školy. Budou zde ale vymezené bloky také pro mateřské, základní a další střední školy, aby se děti už od útlého věku seznámily s technikou. Odpolední program pak nabídne přednášky a workshopy pro rodiny i širokou veřejnost. Cílem je, aby se technická řemesla opět dostala napříč všemi generacemi na výslunní. Třetím bodem je profesní a osobní rozvoj pedagogů a studentů, kteří absolvují různá školení a stáže v České republice a zahraničí. 

Před představiteli Sochorky stojí velká výzva, ta však může přinést zásadní zlom ve vnímání řemesla a zvýšení zájmu o technické obory. S vedením SOŠ a SOU Vyškov zůstáváme v úzkém kontaktu a o projektu TAG budeme průběžně informovat. 

Další články