Co mám dělat?


Existuje mnoho způsobů, jak do domova lépe přivést vzduch a denní světlo. Některé způsoby jsou rychlé a snadné, jiné jsou časově náročnější, ale z dlouhodobého hlediska bezpochyby výhodné.


1.


Větrejte více než jedním oknem

Vnitřní vzduch obsahuje plyny, částice, biologický odpad a vodní páry. To vše ohrožuje naše zdraví. Doma větrejte třikrát až čtyřikrát denně po dobu vždy alespoň 10 minut, a to více než jedním otevřeným oknem. Větrejte také, než jdete večer spát a když se ráno probudíte.

2.


Sledujte (přirozené) světlo

Jídelní či pracovní stůl si posuňte blíže k oknu. Umělé světlo nedokáže napodobit vlastnosti slunečního světla, které je přírodním antidepresivem. Prosvětlete svůj domov a pracoviště co největším množstvím denního světla. Existuje celá řada vědeckých důkazů propojujících denní světlo s lepším zdravím a kvalitou života, např. lepší náladou, menší únavou a očním napětím.

3.


Dostaňte se do rytmu

Naše tělo se dokáže sladit s tzv. 24hodinovým rytmem „spánku, práce a života“ pouze prostřednictvím dostatečného vystavení světlu a tmě. Je-li to možné, uspořádejte si ložnice – zejména ložnice teenagerů a mladých lidí kolem dvaceti let, kteří mají zpožděné biologické hodiny a dělá jim často problém ráno vstávat – aby směřovaly na východ, tedy na ranní slunce. Také zajistěte, aby vaše závěsy či rolety v noci do místnosti vpouštěly co nejméně světla.

4.


Zajděte si na procházku

Většina vědců se shoduje, že dvouhodinový pobyt na denním světle je skvělý pro naše duševní zdraví. Kdykoli máte možnost, jděte ven a snažte se pravidelně protahovat nohy.

5.


Čistěte a větrejte koberce

… nebo ještě lépe, úplně se koberců zbavte. Tlusté koberce a nábytek jako staré pohovky jsou pro prachové roztoče a bakterie jako stvořené.

6.


Snižte vlhkost

65 % Evropanů si alespoň jednou týdně suší oblečení vevnitř, které vylučuje vlhkost, jež může způsobit vznik plísní a zvýšit vlhkost domova. Zkuste si proto oblečení sušit jinde. Pokud oblečení nemůžete sušit venku, otevřete v blízkosti mokrého oblečení okno, kterým unikne přebytečná vlhkost. Ze stejného důvodu zajistěte také náležité odvětrávání koupelny. Činnosti čtyřčlenné rodiny obvykle do vnitřního klimatu dodají 10 litrů vody – každý den!

7.


Nekuřte a nezapalujte si moc svíček

Obzvlášť škodlivé jsou pro vnitřní klima kouření a svíčky. Například v Dánsku pochází 76 % škodlivých částic ve vnitřním ovzduší od samotných obyvatel.

8.


Vypínejte věci

Elektrické spotřebiče, např. televize a pevné disky počítačů, vylučují chemikálie, které se nepříznivě podepisují na vnitřním klimatu.

9.


Vyvarujte se chemikáliím

Většina čisticích prostředků obsahuje škodlivé chemikálie. Kdykoli je to možné, používejte hadříky z mikrovlákna a přírodní materiály, jako je ocet a mýdlové vločky. Velké množství rad, jak svůj domov udržet čistý a bez chemikálií, naleznete na internetu.

10.


Plast nemá jen přednosti

Plasty po zahřátí mohou vylučovat toxické výpary. Pokud máte děti, plastové hračky nikdy nenechávejte na přímém slunci. Plastové předměty také nenechávejte na vyhřívaných podlahách. Podle nařízení EU byste měli zlikvidovat všechny plastové hračky vyrobené před rokem 2007, protože obsahují určité zakázané chemikálie. Pokud máte dostatek prostoru, dětem byste mohli doporučit, aby si hráli v jiné místnosti než u sebe v pokojíčku. Takto omezíte množství potencionálně škodlivých znečišťujících látek ve vzduchu.

ŠIRŠÍ SOUVISLOSTI

Chopte se příležitosti učinit zásadní změny vnitřního klimatu u vás doma a změnit svoje každodenní zvyklosti. Ve vnitřních prostorech trávíme až 90 % našeho času, z toho 2/3 v našich domovech, což z nich činí ideální prostor pro zlepšení.

 

VYLEPŠETE PROSTOR, VE KTERÉM MOMENTÁLNĚ ŽIJETE

Přemýšlejte, jak „dostat venek dovnitř“. Vzhledem k tomu, že většina z nás žije ve městech, jsme určitým způsobem odtrženi od přírody. I tak malý krok, jakým je přidání rostlin v květináčích – o nich se ví, že čistí vzduch – může zlepšit vaše vnitřní prostředí. K tomu přemýšlejte, jak zlepšit výhled ven pomocí chytře umístěných oken a dveří.

ROZŠIŘTE SVŮJ PROSTOR TÍM SPRÁVNÝM ZPŮSOBEM

Skvělým způsobem, jak zvýšit úroveň života pod střechou, je domov rozšířit o několik metrů čtverečních. Zvažte renovaci nebo rozšíření podkroví a upřednostněte řešení zajišťující čerstvý vzduch a denní světlo.

STĚHOVÁNÍ

Když se poohlížíte po novém domově, mějte na paměti, že některé starší nemovitosti mohou neblaze ovlivňovat vaše vnitřní klima. Například se ubezpečte, jestli je možné zcela otevřít všechny okna a jestli jsou funkční, zejména okna v kuchyni a koupelně. Když se dostanete do fáze malování, volte světlejší barvy. Ty vytvoří zrcadlící povrchy, které budou u vás doma lépe odrážet světlo.


ZNEPOKOJUJÍCÍ FAKTA O GENERACI ŽIJÍCÍ POD STŘECHOU

Celých 90 % času trávíme ve vnitřních prostorech bez dostatku denního světla a čerstvého vzduchu. Už na to nemyslíme – ale podle vědeckých výzkumů to může mít negativní vliv na naše zdraví a pocit pohody.

15 % Z NÁS JE NEŠŤASTNÝCH KVŮLI NEDOSTATKU DENNÍHO SVĚTLA

Sílu denního světla nelze uměle nahradit. Sluneční světlo potřebujeme, abychom se cítili plní energie a zdraví.