VZDUCH UVNITŘ – NENÍ, JAKÝ SI MYSLÍTE


Vzduch uvnitř může být až pětkrát více znečištěný než vzduch venku. Život v zatuchlém prostředí může způsobovat zdravotní potíže jako svědění očí, bolesti hlavy, nekvalitní spánek nebo astma a alergie.


Vnitřní vzduch je znečišťován hned několika faktory. Znečištění způsobuje nadměrný výskyt CO2, částice jídla z vaření, chlupy domácích mazlíčků, vlhkost z vany, sprchy a pračky. 65 % Evropanů si alespoň jednou týdně suší oblečení vevnitř, které vylučuje vlhkost. Průměrná rodina denně v průměru vyprodukuje deset litrů tekutin. Ze studií také vyplynulo, že často těmi nejznečištěnějšími místy domova jsou dětské pokoje. Bylo zjištěno, že 45 % všech dětských pokojů obsahuje kvůli nedostatečnému větrání nadměrné množství CO2.

PŘÍZNAKY

Trpíte-li trvalými fyzickými příznaky, jako je kýchání, rýma, červené oči nebo bolesti hlavy, které při pobytu mimo domov ustávají, může je způsobovat špatné vnitřní klima. Vlhkost vzduchu, která může vést k výskytu plísní způsobujících zdravotní potíže, zvyšují činnosti jako vaření, uklízení či koupání se. Čím více se toho navíc v místnosti děje, tím více prachu a dalších částic se v ní víří a cirkuluje.

ŘEŠENÍ

Prvním krokem ke zlepšení kvality vnitřního vzduchu je tuto problematiku přijmout a porozumět jejímu rozsahu. Pomůže vám to zapamatovat si tyto malé kroky k čistšímu domácímu vzduchu.

1.


Větrejte více než jedním oknem

Vnitřní vzduch obsahuje plyny, částice, biologický odpad a vodní páry. To vše ohrožuje naše zdraví. Doma větrejte třikrát až čtyřikrát denně po dobu vždy alespoň 10 minut, a to více než jedním otevřeným oknem. Větrejte také, než jdete večer spát a když se ráno probudíte.

2.


Čistěte a větrejte koberce

... nebo ještě lépe, úplně se koberců zbavte. Tlusté koberce a nábytek jako staré pohovky jsou pro prachové roztoče a bakterie jako stvořené.

3.


Snižte vlhkost

Nesušte oblečení ve vnitřních prostorech. Vypařuje se z nich vlhkost, která může vést ke vzniku zdraví škodlivých plísní. Ze stejného důvodu zajistěte také náležité odvětrávání koupelny. Pokud oblečení nemůžete sušit venku, otevřete v blízkosti mokrého oblečení okno, kterým unikne přebytečná vlhkost.

ŠIRŠÍ SOUVISLOSTI

Chopte se příležitosti učinit zásadní změny vnitřního klimatu u vás doma a změnit svoje každodenní zvyklosti. Ve vnitřních prostorech trávíme až 90 % našeho času, z toho 2/3 v našich domovech, což z nich činí ideální prostor pro zlepšení.

 

Vylepšete prostor, v němž momentálně žijete

Přemýšlejte, jak „dostat venek dovnitř“. Vzhledem k tomu, že většina z nás žije ve městech, jsme určitým způsobem odtrženi od přírody. I tak malý krok, jakým je přidání rostlin v květináčích – o nich se ví, že čistí vzduch – může zlepšit vaše vnitřní prostředí. K tomu přemýšlejte, jak zlepšit výhled ven pomocí chytře umístěných oken a dveří.

Rozšiřujte prostor, ve kterém žijete

Skvělým způsobem, jak zvýšit úroveň života pod střechou, je domov rozšířit o několik metrů čtverečních. Zvažte renovaci nebo rozšíření podkroví a upřednostněte řešení zajišťující čerstvý vzduch a denní světlo.

Stěhování

Když se poohlížíte po novém domově, mějte na paměti, že některé starší nemovitosti mohou neblaze ovlivňovat vaše vnitřní klima. Například se ubezpečte, jestli je možné zcela otevřít všechny okna a jestli jsou funkční, zejména okna v kuchyni a koupelně. Když se dostanete do fáze malování, volte světlejší barvy. Ty vytvoří zrcadlící povrchy, které budou u vás doma lépe odrážet světlo.


ŽIVOT VE VLHKÉM DOMOVĚ
ZVYŠUJE
RIZIKO ASTMATU O 40 %

Nekvalitní vnitřní vzduch může způsobovat a zhoršovat obtíže s dýcháním a alergie.

CO MÁM DĚLAT?

Existuje mnoho způsobů, jak do domova lépe přivést vzduch a denní světlo. Některé jsou rychlé a snadné, jiné jsou časově náročnější, ale z dlouhodobého hlediska bezpochyby výhodné.