CO JE ZAPOTŘEBÍ: NOVÝ PŘÍSTUP K ŽIVOTU POD STŘECHOU


Podařilo se nám oprostit se od nejistot a nepohodlí života v přírodě, ale až v příliš mnoha případech nám tento pokrok moc dobrého nepřinesl.


Až 90 % času trávíme pod střechou a naše domovy jsou tak dobře izolované, že se dovnitř nedostane dostatek čerstvého vzduchu a denního světla. 84 milionů Evropanů momentálně žije v budovách s tak vysokou míro vlhkosti, že mohou ohrožovat fyzické i duševní zdraví. Z toho plyne špatná kvalita vnitřního vzduchu, která může vyvolávatlat celou řadu nemocí od bolestí hlavy, očí,  alergie a potíže dýchacích cest. Život ve vlhkém domově s plísněmi zvyšuje riziko výskytu astmatu o 40 %. 

Nedostatek přímého slunečního světla také způsobuje zdravotní potíže, např. nedostatek vitamínu D, který může přispívat k pocitům unavenosti a špatné nálady. Odborníci navíc odhadují, že až 30 % světové populace trpí různými úrovněmi sezónní afektivní poruchy (neboli zimní deprese). Přesná příčina zimních depresí zatím není známa, ale je často spojována s omezeným přísunem slunečního svitu.
Nebudeme-li jednat, tyto problémy se budou jen zhoršovat. Proto je důležité, abychom se všichni zamysleli nad způsobem, jakým žijeme ve vnitřních prostorech. Od jednotlivců po architekty, od firem po státní správu, my všichni bychom měli dělat vše, co je v našich silách, abychom z našich domovů učinili zdravá místa pro žití. Musíme začít žít i stavět jinak.

Některá řešení jsou jednoduchá, některá náročnější a některá vyžadují zásadní změny společnosti. Ale všechno jde, když se chce – musíme začít jednat hned a společně.

CESTA KE ZDRAVĚJŠÍMU VNITŘNÍMU PROSTŘEDÍ

Společnost VELUX se již po více než 75 let snaží zlepšovat kvalitu života lidí tím, že do domovů a škol přivádí dostatečné množství světla a čerstvého vzduchu. Zdravotní přínosy byly potvrzeny vědecky. Nicméně k tomu, než pochopíme, že světlo a čerstvý vzduch nejsou jen „příjemné“, ale „nutné“, ještě vede dlouhá cesta.

Naštěstí v tom nejsme sami. Na vytváření lepších domovů spolupracujeme s dalšími předními společnostmi stavebního průmyslu s celosvětovou působností. Naše řešení sice nedokáží vyřešit všechny problémy generace žijící pod střechou, ale mohou naznačit nejlepší možnou cestu vpřed.
VZDUCH UVNITŘ MŮŽE BÝT AŽ PĚTKRÁT ZNEČIŠTĚNĚJŠÍ NEŽ VZDUCH VENKU

Ať žijete kdekoli, čerstvý vzduch z otevřeného okna je téměř vždy lepší než zatuchlý vnitřní vzduch.

15 % Z NÁS JE NEŠŤASTNÝCH KVŮLI NEDOSTATKU DENNÍHO SVĚTLA

Sílu denního světla nelze uměle nahradit. Sluneční světlo potřebujeme, abychom se cítili plní energie a zdraví.