SKUTEČNÁ CENA ŠPATNÉHO VNITŘNÍHO VZDUCHU


V současnosti žije až 84 milionů Evropanů v nevyhovujících domácnostech s vyšší vlhkostí nebo výskytem plísní a riskují tak vznik dýchacích obtíží a celoživotních alergií.


Vlhká prostředí s výskytem plísní mohou zvyšovat riziko vzniku astmatu o celých 40 %. Ze studie provedené napříč Evropou vyplynulo, že 2,2 milionů Evropanů trpí astmatem kvůli pobývání ve vlhkých či plesnivých budovách. Vlhkost také může přivolávat alergické reakce. Existuje jen jedno skutečně účinné a dlouhodobé řešení, jak se postavit důsledkům špatného vnitřního klimatu – vyvětrat zatuchlý vzduch čerstvým vzduchem. A přesto téměř šest z deseti domácností své domácnosti nevětrá, jak by se mělo.

PŘÍZNAKY

Mezi nejčastější příznaky astmatu patří dušnost a obtížné dýchání. Existují ale i další znamení, na které je třeba si dávat pozor. Astma mohou naznačovat také pocit tlaku na hrudi, sípání – pískající či skřípavý zvuk při dýchání, zejména při výdechu – a chronický kašel, zejména v noci nebo při cvičení.

ŘEŠENÍ

Zde uvádíme tři jednoduché, ale účinné kroky, jak zlepšit kvalitu vnitřního klimatu. Čím více si na ně zvyknete a budete je dělat pravidelně, tím lepších výsledků dosáhnete.

1.


Větrejte více než jedním oknem

Vnitřní vzduch obsahuje plyny, částice, biologický odpad a vodní páry. To vše ohrožuje naše zdraví. Doma větrejte třikrát až čtyřikrát denně po dobu vždy alespoň 10 minut, a to více než jedním otevřeným oknem. Větrejte také, než jdete večer spát a když se ráno probudíte.

2.


Čistěte a větrejte koberce

... nebo ještě lépe, úplně se koberců zbavte. Tlusté koberce a nábytek jako staré pohovky jsou pro prachové roztoče a bakterie jako stvořené.

3.


Snižte vlhkost

Celých 65 % Evropanů si alespoň jednou týdne doma suší prádlo – a je to špatný zvyk. Z mokrého oblečení se odpařuje vlhkost, která může způsobit vznik plísní. Zkuste si proto oblečení sušit jinde. Pokud oblečení nemůžete sušit venku, otevřete v blízkosti mokrého oblečení okno, kterým unikne přebytečná vlhkost. Ze stejného důvodu zajistěte také náležité větrání koupelny a kuchyně.

ŠIRŠÍ SOUVISLOSTI

Chopte se příležitosti učinit zásadní změny vnitřního klimatu u vás doma a změnit svoje každodenní zvyklosti. Ve vnitřních prostorech trávíme až 90 % našeho času, z toho 2/3 v našich domovech, což z nich činí ideální prostor pro zlepšení.

 

Vylepšete prostor, v němž momentálně žijete

Přemýšlejte, jak „dostat venek dovnitř“. Vzhledem k tomu, že většina z nás žije ve městech, jsme určitým způsobem odtrženi od přírody. I tak malý krok, jakým je přidání rostlin v květináčích – o nich se ví, že čistí vzduch – může zlepšit vaše vnitřní prostředí. K tomu přemýšlejte, jak zlepšit výhled ven pomocí chytře umístěných oken a dveří.

Rozšiřujte prostor, ve kterém žijete

Skvělým způsobem, jak zvýšit úroveň života pod střechou, je domov rozšířit o několik metrů čtverečních. Zvažte renovaci nebo rozšíření podkroví a upřednostněte řešení zajišťující čerstvý vzduch a denní světlo.

Stěhování

Když se poohlížíte po novém domově, mějte na paměti, že některé starší nemovitosti mohou neblaze ovlivňovat vaše vnitřní klima. Například se ubezpečte, jestli je možné zcela otevřít všechny okna a jestli jsou funkční, zejména okna v kuchyni a koupelně. Když se dostanete do fáze malování, volte světlejší barvy. Ty vytvoří zrcadlící povrchy, které budou u vás doma lépe odrážet světlo.


VZDUCH UVNITŘ MŮŽE BÝT AŽ PĚTKRÁT ZNEČIŠTĚNĚJŠÍ NEŽ VZDUCH VENKU

Ať žijete kdekoli, čerstvý vzduch z otevřeného okna je téměř vždy lepší než zatuchlý vnitřní vzduch.

CO MÁM DĚLAT?

Existuje mnoho způsobů, jak do domova lépe přivést vzduch a denní světlo. Některé jsou rychlé a snadné, jiné jsou časově náročnější, ale z dlouhodobého hlediska bezpochyby výhodné.