Skupina VELUX vydává novou zprávu CR

25. března 2014

Zpráva Firemní odpovědnosti (Corporate Responsibility), kterou právě vydala skupina VELUX, ukazuje, že společnost zastává vůdčí postavení, pokud jde o udržitelnost. Zpráva ukazuje, že máme historicky nejnižší počet pracovních úrazů, ale také že střešní okna VELUX mají pozitivníuhlíkovou stopu.


Zpráva Firemní odpovědnosti (Corporate Responsibility Report) skupiny VELUX 2013 byla právě zveřejněna. Zpráva s názvem Budujeme modelovou společnost vychází z cíle skupiny – být modelovou společností, která se zabývá výrobky užitečnými pro společnosti a která se svými zákazníky, dodavateli, zaměstnanci a akcionáři zachází lépe než většina jiných společností.


Střešní okna s pozitivníuhlíkovou stopou.

V roce 2013 skupina VELUX vydala Posouzení životního cyklu pro severní Evropu u klíčových výrobků. Z analýzy těchto posouzení vyplývá, že střešní okna VELUX ušetří během své životnostivíce CO2, než kolik ho vznikne jejich výrobou a likvidací; díky solární termální energii, kterou okno poskytuje zdarma, redukuje se potřeba vyhřívání v zimních měsících.

„Odedávna je naším cílem vyrábět výrobky, které mají pozitivní přínos pro společnost jako celek. A protože si uvědomujeme, že na budovy připadá 40 % spotřeby energie v západním světě, je pro nás důležité, aby naše výrobky přispívaly ke zdravějšímu a udržitelnějšímu navrhování staveb. Analýzy LCA ukazují, že naše střešní okna pomáhají snižovat celkové emiseCO2 o 4-500 kg od jejich vyrobení až po likvidaci,“ uvádí Jørgen Tang-Jensen, ředitel skupiny VELUX.


Menší počet a menší závažnost nehod

Nová zpráva ukazuje povzbudivé trendy nejen v oblasti udržitelnosti – rok 2013 byl pro skupinu VELUX úspěšným také z hlediska pracovních úrazů. Skupina podává zprávu o 2,4 úrazech na 1 milion pracovních hodin; pracovní neschopnost kvůli úrazům činila 0,3 hodiny na 1 000 pracovních hodin.

„Nikdy jsme neměli tak málo pracovních úrazů, ani tak nízkou absenci zapříčiněnou těmito úrazy. Zpráva ukazuje, že je nejen méně úrazů, ale i jejich závažnost je nižší. Tyto výsledky nás velmi těší a jsme na ně nesmírně hrdí. Bezpečnost našich pracovníků je pro nás mimořádně důležitá,“ uvádí Jørgen Tang-Jensen.
„I když je to rekordně nejnižší počet pracovních úrazů v celé naší historii, cíl jsme ve svých KPI ještě nestanovili. Ale práce pokračuje a my se přitom denně zaměřujeme na bezpečnost při práci, a to zejména v našich výrobních závodech, abychom dosáhli našeho dlouhodobého cíle – nulového počtu úrazů.“


19% snížení emisíCO2 – svého cíle jsme ale ještě nedosáhli

V roce 2013 skupina VELUX snížila své emiseCO2 o 19 % oproti údajům z roku 2007. Tento výsledek je poněkud nedostačující vzhledem k cíli dosáhnout do roku 2020 50% snížení.

„Nejsme ještě tam, kde jsme chtěli v této fázi být, pokud jde o emiseCO2 – ale svého cíle do roku 2020 se držíme. Toho dosáhneme neustálým zlepšováním energetické efektivnosti, zejména ve výrobních závodech,“ říká Jørgen Tang-Jensen závěrem.


158 milionů eur investováno zpět do společnosti

V roce 2013 NADACE VELUX – VILLUM FONDEN a VELUX FONDEN – přispěly darem v hodnotě158 milionů eur na přírodní vědy, životní prostředí a sociální a kulturní účely, humanitní obory a výzkum v oblasti gerontologie a oftalmologie v Evropě. Skupina VELUX je hlavním vlastníkem nadace VILLUM FONDEN.