{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
situace
Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt

Vzhledem k tomu, že rostoucí populace ve městech vyžaduje stále více bytů, jsou renovace zásadním prostředkem, jak pro nové obyvatele zajistit bydlení bez nutnosti pokračovat v růstu urbanizované oblasti.

Mnoho podkroví, zejména v budovách z 50. až 70. let, zůstávalo ještě donedávna nevyužitým místem, který se nyní přeměňuje na byty. Potřeba zahuštění obytného prostoru ve městech dává vzniknout mnoha renovacím, které zároveň skýtají skvělou příležitosti pro zajímavé architektonické návrhy.

Architektonická kancelář Babic C. Tekeolgou vyhrála soutěž o rekonstrukci tří bytových domů – každý se 16 schodišti – z 30. let na severním okraji Hamburku. Střechy budov byly zničeny během 2. světové války a v průběhu provizorních oprav bylo pod střechu přidáno několik bytů, které poskytovaly obytný prostor v tehdy kobercovými nálety zdevastovaném městě. Úkolem bylo navrhnout podkrovní nájemní byty střední třídy a také zrekonstruovat níže položená patra. V každém bytovém domě přibylo dvanáct bytů o rozloze 75 m2 a osm studií o poloviční velikosti.

Bytové domy v Hamburku se střešními okny VELUXArchitekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt; Fotografie: VELUX

Babis C. Tekeoglou

architekt ve společnosti BCT Architekt

Vzhledem k mému zaměření na renovaci podkroví jsem se společností VELUX spolupracoval na řadě projektů. Speciální tvary místností spolu s jasným denním světlem poskytují úžasné možnosti pro design.

Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt; Fotografie: VELUX

Babis C. Tekeoglou, který věří v krásu podkrovních prostor, se rozhodl zachovat původní proporce bytů.

Každý byt byl vylepšen o šest metrů dlouhý vikýř s balkony. Střešní okna VELUX z obou stran střešního štítu zajišťují jasné denní světlo po celý den a přirozené větrání. Efektivní, dobře dimenzované místnosti, které jsou vzájemně vizuálně sladěny, s množstvím slunečního světla jsou v jinak skromných bytech skutečným luxusem.

Grafika

Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt; Fotografie: VELUX

Spolupráce architekta se společností VELUX na projektu Lorichstrasse nezahrnovala pouze střešní okna. Společnost VELUX poskytla vizualizace a analýzu denního světla, a dokonce zajistila odborné pracovníky, kteří zhotovili ukázkový byt, kde bylo možné otestovat širokou škálu možností produktů.

Ačkoli ne všechny nápady ve vizualizacích VELUX byly nakonec realizovány, vzájemný dialog byl inspirativní a měl pozitivní vliv na návrh projektu.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
VELUX roof window GPU
Detaily produktu
VELUX electric roofwindow GGU
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Bytové domy
Umístění: Hamburk, Německo 
Architekt: Babis C. Tekeoglou, BCT Architekt, Hamburg 
Rok: 2019
Fotografie: VELUX