{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
situace
Architekt: FIER architecten, Nijkerk

„Gildenhof“ je jeden svého druhu. Ve skutečnosti se jedná o první projekt ve Flevolandu, který představuje domy, které generují tolik energie, kolik spotřebují jejich obyvatelé. Iniciátorem projektu je IJsselland Ontwikkeling. Stejně jako v předchozích projektech, i na tomto úzce spolupracoval developer s architekty FIER a Bouwbedrijf De Bruin-Putten. Nakonec bylo rozhodnuto postavit 29 energeticky neutrálních domů s počáteční cenou 169 000 EUR. Energeticky neutrální znamená, že domy generují alespoň tolik energie, kolik modelová rodina vyžaduje pro běžné domácí použití.

Solární fotovoltaické panely jsou základní součástí mnoha energeticky neutrálních domů.

Totéž platí pro 29 domů v novém rezidenčním projektu „Gildenhof“ v Drontenu. Každý dům je vybaven 23 solárními panely. Ty jsou nezbytné pro zásobování energií, ale také představují značnou výzvu, pokud jde o zajištění dostatečného denního světla v místnostech pod nimi. Stavební tým zodpovědný za projekt Gildenhof se při hledání řešení obrátil na společnost VELUX. Společně navrhli vhodné řešení pomocí střešních oken, která jsou plynule sladěna se systémem solárních panelů integrovaných do střechy, aby bylo zajištěno optimální množství denního světla.

Řadové domy v Drontenu – Architekt: FIER architecten, NijkerkArchitekt: FIER architecten, Nijkerk

Thom Grevengoed

Bouwbedrijf De Bruin-Putten B.V.

Zaujal mě také způsob, jakým společnost VELUX začlenila do svých střešních oken schválené bezpečnostní zámky „Safe Housing“. Výsledek je působivý. Podle mě už střecha nemohla být krásnější.

Architekt: FIER architecten, Nijkerk; Fotografie: Kasia Jackowska

Mimo jiné to znamenalo, že jsme museli postavit vzduchotěsné objekty. Během přípravné fáze musíte důkladně zvážit kritické detaily, jako je vzduchotěsnost střešních oken, a to také během celého procesu kontrolovat.“ Thom Grevengoed, Bouwbedrijf De Bruin-Putten B.V.

„Při stavbě energeticky neutrálních domů musí všichni, kdo se na výstavbě podílí, maximálně využít své odborné dovednosti, aby bylo možné dosáhnout kýženého výsledku.“ Právě z tohoto důvodu byl do projektu přímo zapojen instalační konzultant Breman Hasselt. S tradičními stavebními projekty pracujete krok za krokem. Nejprve svou práci provede architekt, poté konzultant, dodavatel a další. Samotná instalace je pak jakýmsi doplňkem. U energeticky neutrální stavby určují skutečný design plášť domu a požadavky na instalaci, a tomu musí vše ostatní odpovídat.“

Grafika

Architekt: FIER architecten, Nijkerk; Fotografie: Kasia Jackowska

Při návrhu byla klíčovým faktorem střešní okna. Ta musela zajistit dostatek denního světla, být bezproblémově integrována do systému solárních panelů na střeše, být vzduchotěsná, esteticky přitažlivá a také splňovat požadavky bezpečnostní normy „Safe Housing“. Dvě střešní okna na dům zaručovala potřebné denní světlo v místnostech bezprostředně pod střechou.

Produkty VELUX použité v tomto projektu

Střešní okno VELUX (GGU)
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Řadové domy
Umístění: Dronten, Nizozemsko
Architekt: FIER Architecten, Nijkerk
Instalační konzultant: Breman Hasselt 
Fotografie: Kasia Jackowska