{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
situace
Architekt: Architekti Juri Troy

Výzvou v tomto projektu bylo najít řešení pro strmý pozemek, který měl zůstat zachován, přičemž musel být zajištěn přístup z ulice, a také vypořádání se s přísnými předpisy o objemu a formě budoucího domu.

Odpovědí na tyto složité požadavky se ukázal být jednoduchý objekt se symetrickou střechou otevírající se krajině na každé úrovni a zachycující denní světlo ze všech možných stran včetně střechy.

Do domu se vstupuje z ulice dlouhým schodištěm, které začíná v garáži. Dětské pokoje jsou v prvním patře, ve druhém je velký obývací pokoj s výhledem na všechny strany. Jedná se o otevřený prostor, který  však nabízí rozmanitá útulná zákoutí.

Přestože je tento dům skromný a přímočarý, nabízí drobný luxus každodenního života, jako je venkovní kuchyně nebo první pec na pizzu na světě s certifikátem pasivního domu.

Rodinný dům v Bottenwilu s okny VELUXArchitekt: Architekt Juri Troy; Fotografie: Jürg Zimmermann

Juri Troy

Architekt

Střešní okna jsou pro přirozené větrání klíčová. Stačí je otevřít společně s terasovými dveřmi na spodní úrovni, aby se teplý, zatuchlý vzduch dostal nahoru. Jednoduše starý dobrý komínový efekt.

Architekt: Architekt Juri Troy; Fotografie: Jürg Zimmermann

Hlavní vchod vede z úrovně ulice přes podlahu garáže a dlouhým schodištěm do obytného prostoru. V horním patře, vyhrazeném výhradně pro dospělé, je velká ložnice, koupelna se saunou, místnost pro hosty a pracovna. Všechna střešní okna orientovaná na sever zajišťují příjemné denní světlo a čerstvý vzduch do místností pod nimi.

Grafika

technické výkresy
Architekt: Architekti Juri Troy

To bylo možné díky chytrému triku architekta: vytvořil hluboké šachty spojující pokoj pro hosty s otvory na protějším sklonu střechy. Rozptýlené severní světlo vytváří zajímavý kontrast s pracovní oblastí zalitou poledními slunečními paprsky.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
Střešní okno GGL s elektrickým napájením
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Rodinný dům 
Umístění: Bottenwil, Švýcarsko 
Architekt: Architekti Juri Troy 
Rok: 2017
Fotografie: Jürg Zimmermann