{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Josefine Wikholm and Andreas Lyckefors; Fotografie: Carl Axel Bejre

Lyckefors Arkitekter je architektonická kancelář založená Perem Bornsteinem a Andreasem Lyckeforsem v roce 2011. Kancelář se se třetím společníkem Johanem Olssonem a 24 zaměstnanci v Göteborgu a Stockholmu rychle se rozrostla na jednu z nejinovativnějších kanceláří ve Švédsku.

Přestože se mnohonásobně oceněná kancelář zabývá různě velikými projekty a různými tématy, ve většině jejích projektů se protíná společné téma: přímý a přátelský přístup k materiálu a vztah mezi domem a okolní krajinou.

Drobná chatka Granholmen, kterou pro svou rodinu postavil Andreas Lyckefors společně s Josefine Wikholmovou, je vynikajícím příkladem tohoto postoje.

Racionální rozhodnutí o designu vedla k tomu, že uprostřed pohádkové krajiny stojí malý kousek dřevěné poezie.

K odlehlé chatce na malém ostrově se lze dopravit pouze lodí, a přesto se díky mnoha mediálním článkům stala známou mezi architekty i veřejností.

Novostavba se střešními okny VELUX – víkendová chatka v Luleå
Architekt: Josefine Wikholm and Andreas Lyckefors; Fotografie: Carl Axel Bejre

Andreas Lyckefors

architekt ve společnosti Bornstein Lyckefors Arkitekter

Moje oblíbená věc na chatce je její propojení s venkovním prostorem. Když jste uvnitř, stále máte dojem, že jste v přírodě. Výhledy směřují do všech směrů, nejen horizontálně, ale i nahoru: díky tomu z obývacího pokoje vidíte oceán i oblohu současně.

Architekt: Josefine Wikholm and Andreas Lyckefors; Fotografie: Carl Axel Bejre

Malé rozměry poskytují prostor pouze pro velmi málo věcí nezbytných během víkendové relaxace. V přízemí se nachází velký stůl, kuchyň, útulný obývací pokoj a dostatek lůžek pro početnou, veselou společnost a postel pro hosty. Otevřený prostor s palandami a výklenky v podkroví, symetricky zastrčenými pod střechou, ústí do velkorysé hlavní ložnice.

Vzhledem k tomu, že chatka je využívána pouze v letní sezóně, sociální zařízení jsou tradičně přístupná zvenčí.

Grafika

Architekt: Josefine Wikholm and Andreas Lyckefors; Fotografie: Carl Axel Bejre

Skromný prostor chatky působí bohatě díky světlu přicházejícímu z mnoha směrů. Ve Švédsku trvá přechod mezi dnem a nocí celé hodiny. Světlo tak v průběhu dne proměňuje místnost mnoha různými způsoby: stíny se pohybují po zdech, barvy se mění – uvnitř malé chatky se tak pořád něco děje. Architekturu lze přirovnat k fotografii: obě představují malbu světlem a výsledný obraz se odkrývá skrze okenní otvory.

Produkty VELUX použité v tomto projektu

Střešní okno VELUX (GGU)
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt:  Letní dům
Umístění: Kallaxön, Luleå, Švédsko
Architekt:  Josefine Wikholm a Andreas Lyckefors
Plocha:  40 m2
Rok: 2017
Fotografie: Carl Axel Bejre