{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Ketill Skogholt; Fotografie: Anniken Zahl Furunes

Šest městských domů se nachází v rezidenčním komplexu Stjørdal Active House v blízkosti norského města Trondheim a tvoří dvě řady řadových domů obklopených přírodou. Dřevo, jeden z hlavních materiálů používaných v těchto domech, které se v Norsku po staletí používalo jako stavební materiál, se získávalo místně.

Každý městský dům má podlahovou plochu 138 m2 rozloženou mezi dvě patra na úzkém, podlouhlém pozemku. Zatímco délka pozemku umožňuje ekonomické uspořádání a úsporu energie, střešní okna jsou klíčová pro zajištění dostatečného světla a zdravého vnitřního klimatu.

Se třemi ložnicemi, pohodlnou prádelnou a prostornou terasou má každá jednotka dostatek prostoru, aby vyhovovala rodinám různých velikostí a životního stylu. Ústředním bodem domu je velká kuchyň s jídelnou v horním patře. Zde střešní okna poskytují denní světlo shora a fasádní okna zajišťují skvělý výhled na trondheimský fjord. Také v obývacím pokoji v přízemí si obyvatelé mohou užívat sluneční světlo přicházející shora. Díky světlovodu ve stropu je do místnosti vedeno přirozené denní světlo, čímž se snižuje potřeba elektrického osvětlení.

Řadové domy Healthy Home ve Stjørdalu se střešními okny VELUXArchitekt: Ketill Skogholt; Fotografie: Anniken Zahl Furunes

Torstein Nordby

ze Stjørdalu

Bydlení v energeticky účinné budově nemusí být složitou ani nákladnou výzvou. Stejně tak není nutné obětovat atraktivní architekturu nebo kvalitu čerstvého vzduchu uvnitř.

Architekt: Ketill Skogholt; Fotografie: Anniken Zahl Furunes

Při návrhu byl použit softwarový nástroj VELUX Daylight Visualizer 2, kterým se určily optimální podmínky denního světla. Pro měření faktoru denního světla byly připraveny renderované simulace osvětlení – faktor denního světla je uznávaný indikátor pro vyhodnocení množství dostupného denního světla v místnosti.

Díky spolupráci se společností VELUX byl ve fázi koncepčního návrhu použit nástroj pro návrh světla, který umožnil úpravu půdorysů tak, aby část světla z vysoko umístěných střešních oken dosáhla do přízemí otevřeným schodištěm.

Grafika

Architekt: Ketill Skogholt; Fotografie: Anniken Zahl Furunes

Městské domy Healthy Home mají hybridní ventilační řešení, které poskytuje vynikající kvalitu vnitřního vzduchu po celý rok. Čerstvý vzduch je dodáván přirozeným větráním přes střešní okna VELUX INTEGRA®. Střešní okna lze naprogramovat tak, aby v případě potřeby prováděla automatické přirozené větrání pomocí dálkového ovládání. Přirozené větrání je kombinováno s vyváženým mechanickým ventilačním systémem s rekuperací tepla, který šetří energii i peníze.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
VELUX electric roofwindow GGU
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Městské domy Healthy Home 
Umístění: Stjørdal, Norsko
Architekt: Ketill Skogholt
Developer: Tore Lingaard A/S
Stavební inženýr: Grontmij
Rok: 2014
Fotografie: Anniken Z. Furunes