{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architektura: Element Design gmbh; Fotografie: Kasia Jackowska

Koncept trávení dne, kdy jsme ponořeni do krajiny, a přesto v pohodlném bivaku, vynalezla Maria Wilhelm, generální ředitelka společnosti Millstätter See Tourismus GmbH společně s designérem Rogerem Aeschbachem ze společnosti Element Design GmbH z Basileje a jejich týmy pro každoroční soutěž v inovacích cestovního ruchu pořádanou rakouskou vládou. Tento projekt, společně s dalšími pěti z více než 80 zaslaných projektů, v soutěži zvítězil a získal štědré financování.

Region Millstätter See je spolu s dalšími prázdninovými destinacemi v rakouském regionu Kärnten známý svými malebnými výhledy na hluboké modré vody obklopené lesy a horami.

Sedm malých chatek pro dvě osoby se nachází na těch nejlepších místech kolem jezera: některé přímo na břehu, některé na vrcholu hory, ale všechny s nádherným výhledem. Konkurence mezi regiony je velká, stejně jako potřeba čistých a progresivních koncepcí cestovního ruchu. Zaměření na vědomé prožívání přírody s milovanými lidmi je ochrannou známkou regionu Millstätter See, která se aplikuje v rámci různých projektů společnosti Millstätter See Tourismus, včetně těch stavitelských. Projekt bivaků je součástí širšího konceptu, který spojuje různé subjekty v odvětví cestovního ruchu.

 Prázdninové chaty na Milstättersee se střešními okny VELUXArchitektura: Element Design GmbH; Fotografie: Kasia Jackowska

Maria Wilhelm

generální ředitelka Millstätter See Tourismus GmbH

Nejcennější, co můžete někomu věnovat, je čas a pozornost. Nejromantičtější věc, kterou můžete udělat, je dívat se společně na hvězdy, trávit čas venku a na noc se vrátit do minimalistického, dobře navrženého prostoru bez zbytečných dekorací, pouze s výhledem na příroda a oblohu, zcela bez jakýchkoli technologií.

Architektura: Element Design gmbh; Fotografie: Kasia Jackowska

Skromný design se šikmou střechou, jedním plně proskleným průčelím a střešními okny otevírajícími se do nebe vytvořila architektonická kancelář Element Design z Basileje, která se zabývá prostorovými koncepcemi pro cestovní ruch a muzea. Forma vychází z „primitivní chýše“, imaginárního, romantického konceptu prvního obydlí – základního lidského úkrytu v přírodě.

Chatky jsou vybaveny pouze základním nábytkem. Ve skutečnosti jeden kus nábytku přebírá většinu funkcí: postele, zásuvky, místa pro uložení kufrů a poličku na brýle, lampu nebo knihy.

Interiér je obložen nádherně vonícími modřínovými prkny.

Grafika

Architektura: Element Design gmbh; Fotografie: Kasia Jackowska

Stěny a střecha mají jednoduchou dřevěnou konstrukci a borovicový obklad. Jsou dobře izolované a odvětrávané, což zajišťuje příjemné klima v letních měsících a díky elektrickým ohřívačům také správnou vnitřní teplotu v zimě.

Jelikož borovicový obklad obepíná celou budovu a celá konstrukce je tenčí, než je u standardního bydlení běžné, nebylo možné použít typická řešení.

Díky použití prefabrikovaných dřevěných prvků trvala stavba jedné chatky včetně instalace vestavěného nábytku pouhé dva týdny. První chatka byla otevřena pro veřejnost v květnu 2017, zbytek následoval v průběhu léta.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
VELUX roof window GGL
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Mobilní prázdninové chatky
Umístění: Kärnten, Rakousko 
Architekt: Element Design GmbH
Rok: 2017
Fotografie: Kasia Jackowska