{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
situace
Architekti: Benetti Grigolo Architetti

Řada projektů Domenica Benettiho a Massima Grigola pokrývá širokou škálu realizací: od obytných budov přes luxusní komerční projekty, veřejná zařízení až po infrastrukturu cestovního ruchu.

Díky svému projektu pro Asiago Golf Club poznali své budoucí klienty, pro které v roce 2015 navrhli víkendový dům. Klienti si přáli místo, kde by celá rodina mohla trávit čas společně. Zamilovali se do přírody obklopující pozemek a do širokých výhledů na Val d'Assa a rozhodli se zde postavit své prázdninové sídlo. 

Architekti výzvu zvládli a vytvořili budovu, která navzdory svým velkým rozměrům plynule splývá s přírodou. Okolní infrastruktura, jako je garáž, je integrována do svahu, a proto není vnímána jako samostatný objekt. Na místě je také co nejméně zpevněných ploch.

Rozsáhlý výzkum architektů o reinterpretaci tradiční architektury vyústil v obdélníkový objekt se šikmou střechou opláštěný surovými modřínovými prkny a zbavený nepotřebných retro dekorací. Interiér se neřídil tradiční typologií, protože požadované velikosti pokojů a vztah k exteriéru v moderním prázdninovém domě se od dávných dob změnily. Potřeba ochrany před povětrnostními podmínkami patří do minulosti. Přání klientů žít v krajině – a především na slunci – odráží současný přístup k přírodě.

Víkendový dům v Roaně se střešními okny VELUXArchitekti: Benetti Grigolo Architetti; Fotografie: Andrea Segliani

Domenico Benetti

architekt ve společnosti Benetti Grigolo Architetti

Náš klient chápal krásu jasného zenitálního světla, které osvětluje místnost z jejího nejvyššího bodu a rozjasňuje povrch stropu. Navrhl dokonce více střešních oken, ale nebylo pro ně dostatek místa.

Architekti: Benetti Grigolo Architetti; Fotografie: Andrea Segliani

Dřevo je v projektu všudypřítomné, a to ve všech formách: venku surové a vybledlé sluncem, uvnitř přirozeně medově zbarvené a kontrastující s betonovými šedými stěnami koupelen, velkými prosklenými plochami a také barevným moderním nábytkem.

Dům je navržen kolem velkého obývacího pokoje s výhledem na nedotčenou přírodu. Velká místnost s prosklenou stěnou je díky odsazení chráněna před přehřátím. Lodžie zasahuje do terasy vystupující z objektu. Plně prosklená fasáda je chráněna před přímým slunečním zářením a rámuje krajinu jako obraz, zatímco střešní okna VELUX nad vysokými místnostmi kompenzují ztrátu světla způsobenou použitím hluboké lodžie.

Vysoký prostor umožňuje výhled ze spací části v horním patře. Panoramatické schodiště a řada menších otvorů podél severní fasády spojují všechny tři úrovně a umožňují vnímat prostor jako jeden celek.

Grafika

Architekti: Benetti Grigolo Architetti; Fotografie: Andrea Segliani

V kontrastu k otevřeným prostorám denní části domu je šest funkčních a útulných ložnic – všechny s vlastní koupelnou a skříní. Ty v horním patře pod šikmou střechou jsou osvětleny z vrchu. Střešní okna v ložnicích jsou velká a jsou umístěna na úrovni, která umožňuje výhled do údolí, zatímco menší otvory v koupelnách jsou umístěny výše, aby bylo zajištěno soukromí.

Výhled ven je orientován jedním směrem, zatímco všechny ostatní fasády jsou zavřené, aby se zabránilo vizuálnímu spojení se sousedními domy.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
Střešní okno GGL s elektrickým napájením
Detaily produktu
VELUX roof window GGL
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt: Víkendový dům
Umístění: Roana, Itálie 
Návrh: Benetti Grigolo Architetti
Rok: 2019
Fotografie: Andrea Seglani