{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Architekt: Charlie Luxton Design; Fotografie: Ed RS Aves

V 60. letech se okraje mnoha britských vesnic začaly rychle rozrůstat díky změnám v urbanistických předpisech, což vedlo k tomu, že na trh vstoupily ve velkém počtu zajímavé pozemky se zastaralými, většinou jednopodlažními budovami, přičemž většina nových majitelů tyto domy zbourala a začala stavět od nuly. Někteří však raději volí přístup šetrnější k životnímu prostředí.

Tak tomu bylo v případě klientů společnosti Charlie Luxton Design, kteří se obrátili na kancelář poté, co si pro svůj dům zakoupili pozemek v Cotswolds. Kancelář Charlie Luxton, v souladu se svým přesvědčením dělat architekturu způsobem šetrným k životnímu prostředí, klienty přesvědčila, aby zachovali alespoň stávající základy.

Přestože budova svádí svou přímočarou krásou, Charlie Luxton raději hovoří o snížení emisí uhlíku a přirozeném větrání.

Jedním ze zásadních bodů při zamezení přehřívání je dobrá izolace střechy; dobře izolovaná plechová střecha v projektu nepropouští teplo do struktury domu.

Na webových stránkách kanceláře Charlie Luxton Design naleznete fascinující pohled na strategii designu, která staví ekologicky. Ačkoli je text psán s nadhledem, obsahuje množství detailních informací, které jsou poučné pro architekty i budoucí klienty.

Novostavba se střešními okny VELUX – venkovský dům v Oxfordshire
Architekt: Charlie Luxton Design; Fotografie: Ed RS Aves

Charlie Luxton

architekt ve společnosti Charlie Luxton Design

Světlo přichází do domu ze všech stran. Světlo je klíčem, ať už navrhujete od nuly nebo přestavujete budovu. Dobré přirozené světlo uvnitř místnosti ji může vylepšit, nebo zničit. Architekturu chápu jako malbu světlem a vytváření kontrastů.

Architekt: Charlie Luxton Design; Fotografie: Ed RS Aves

„Zde jsme použili automaticky ovládaná okna VELUX INTEGRA: fungují skvěle a spolehlivě, často je ve svých projektech používám. Nejsem zastáncem přístupu, který cílí na maximální komfort. Avšak někteří lidé si nejsou vědomi důležitosti správného vnitřního klimatu budov, a proto mohou technologie, jako je automaticky řízené střešní okno, přijít vhod. Je skvělé, když ho můžeme použít ke snížení spotřeby energie a zároveň zlepšit životní podmínky. Jsem pro inteligentní podporu, která neznamená odpojení od přírody ani vzdání se kontroly. Je důležité umět ráno otevřít okno a poslechnout si zpěv ptáků,“ vysvětluje Charlie Luxton.

Grafika

Architekt: Charlie Luxton Design; Fotografie: Ed RS Aves

Podlaží ve východním křídle domu obsahuje dvě velké ložnice, šatnu a dvě vlastní koupelny.

Prostory prosvětluje několik střešních oken VELUX; menší místnosti jsou pak osvětleny výhradně okny.

Otvor nad schodištěm poskytuje zenitální světlo v přízemí.

Díky speciální formě střechy vstupuje světlo do prostorné, útulné kuchyně ze všech směrů.

Produkty VELUX použité v tomto projektu

Střešní okno VELUX (GGU)
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt:  Rodinný dům
Umístění: Oxfordshire, Velká Británie
Architekt:  Charlie Luxton Design
Rok: 2017–2018
Fotografie: Ed RS Aves