Novostavba se střešními okny VELUX – prázdninové chatky v Montafonu
{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Vlastník: Cabinski Montafon; Architekt: Cabin One; Fotografie: Kasia Jackowska

Dva kamarádi z dětství a nadšení lyžaři, Tim a Chris, přemýšleli o tom, jak proměnit přání trávit čas na lyžích na udržitelný obchodní model.

Chris se přestěhoval z německých rovin do rakouských Alp, do Montafonu.

Vedle penzionu, kde pracoval, ležel pozemek mimo stavební zónu obce. Byl však k dispozici na 25 let k pronájmu a také ke stavbě dočasných budov.

Dva roky pak přátelé hledali vhodného výrobce malých domů.

V okamžiku, kdy se spojila možnost pronájmu pozemku a správný model chatky, se zrodila společnost cabinski. Výrobce chatky – mladá společnost s názvem Cabin One – právě uvedla na trh svůj nový produkt. Tim a Chris byli jejími prvními velkými klienty.

V úzké spolupráci s místními stavebními úřady bylo vytvořeno schéma rozložení celého pozemku.

Tim a Chris si představovali osm až deset jednotek stojících každá zvlášť, ale územní plán pro tuto oblast vyžadoval větší objekty, což bylo možné vyřešit umístěním jednotek ode zdi ke zdi.

Požadavek na to, aby hřebeny střech směřovaly ve směru údolí, se podařilo splnit díky štítovým střechám jednotek Cabin One. Ukázalo se, že tato orientace byla pro chatky ideální, jelikož zajišťovala dostatek slunečního světla i krásné výhledy.

Novostavba se střešními okny VELUX – prázdninové chatky v Montafonu
Vlastník: Cabinski Montafon; Architekt: Cabin One; Fotografie: Kasia Jackowska

Andreas Rauch

architekt ve společnosti Cabin One

Malé prostory potřebují více denního světla a silný vztah k okolí. Ve skutečnosti jsou malé prostory považovány za zdravější pro lidi než velké místnosti s malými okny a bez spojení s vnějším prostorem.

Vlastník: Cabinski Montafon; Architekt: Cabin One; Fotografie: Kasia Jackowska

Stavební úřady v Montafonu také uvítaly tmavé dřevěné fasády chatek Cabin One, protože připomínají tradiční lidové budovy v této oblasti.

Společnost Cabinski si objednala jednu z nejexkluzivnějších verzí jednotek s podlahovým vytápěním a integrovanou automatizací oken VELUX.

Masivní dřevěná podlaha je naolejována, aby se usnadnila budoucí renovace.

Minimalistický interiér je dokonalou kulisou pro Timův dekorační talent: s pečlivě vybranými polštáři, plstěnými potahy lavic, rozmanitými talíři a ekologickým povlečením z chatek vyzařuje klid a svěžest.

Grafika

Vlastník: Cabinski Montafon; Architekt: Cabin One; Fotografie: Kasia Jackowska

Andreas Rauch využívá to, co se naučil od Haralda Deinsbergera-Deinswegera, environmentálního psychologa, jehož přednášky navštěvoval během studií architektury.

Architekti zvolili neobvykle velké otvory jak na boční, tak na zadní fasádě, stejně jako střešní otvory, což zprvu působí v rozporu s jejich plánem vytvořit efektivní, minimalistický prostor.

Pro Andrease Raucha a Simona Beckera jsou střešní okna nepostradatelným prvkem projektu, nezbytným dokončením fasádních otvorů.

Produkty VELUX použité v tomto projektu
VELUX roof window GGL
Detaily produktu

Podrobnosti o projektu

Projekt:  Prázdninové chaty cabinski.at
Umístění: Montafon, Rakousko
Architekt:  Andreas Rauch a Simon Becker, Cabin One
Fotografie: Kasia Jackowska