Vážíme si přírody a uvědomujeme si, že pobyt v její blízkosti nám umožňuje odpočívat a zůstat zdraví. Přitom mnoho hodin denně máme hlavu skloněnou při sledování obrazovek a ztrácíme kontakt s přírodou. I takové maličkosti, jako je pohled na oblohu, nám mohou pomoci cítit se přírodě blíže. Zvedněte hlavu, změňte svůj úhel pohledu.

ZPRÁVA HEAD DOWNERS 2021

Zpráva VELUX HEAD DOWNERS 2021 poukazuje na rozpory mezi tím, jak vnímáme důležitost kontaktu s přírodou, a našimi vlastními zvyky, jež nás často připravují o čas, který bychom měli trávit venku. Chceme, aby její závěry ovlivňovaly naše každodenní rozhodnutí, aby nám a našim dětem umožnily zažít přírodu v její plné kráse, protože tato rozhodnutí mají vliv na naše budoucí zdraví a pohodu. Když budeme vštěpovat klíčový význam přírody nejmladším generacím, budou o ni pečovat i ve vyšším věku, naučí se využívat její zdroje ve svůj prospěch a budou lépe zvládat stres a přehlcení informacemi.

Lepší zdraví

Příroda může snížit riziko onemocnění spojených s chronickým stresem a má pozitivní vliv na naši duševní pohodu. Denní světlo zlepšuje naše kognitivní schopnosti a řídí náš každodenní rytmus, což nám pomáhá lépe spát. Pohled na živou zeleň, oblohu nebo mraky zase pomáhá snižovat pocity únavy. Rovněž naše pravidelné používání obrazovek, umělé světlo z telefonů, počítačů a televizorů a špatné držení těla, které je důsledkem neustálého sklánění se k obrazovkám, mají dopad na naše zdraví. Je důležité omezit čas strávený u obrazovky před spaním a cestou do práce či do školy se dívat na oblohu, stromy i na ostatní lidi – tak změníte svůj úhel pohledu a začnete se cítit lépe.

Ohleduplnost

Věčný nedostatek času, přetížení novými technologiemi, špatné denní návyky, každodenní problémy a nadměrný přístup k informacím způsobují, že přestáváme vnímat svět kolem sebe. Přestáváme se radovat z maličkostí, jako jsou každodenní procházky, pohled na oblohu a stromy, a dokonce i na ostatní lidi. Tím, že přicházíme o přírodu, přicházíme také o vztahy s ostatními lidmi. Žít ve světě algoritmů a obrazovek neznamená, že bychom měli procházet životem se sklopenou hlavou. Když pohlédneme nahoru, pryč z našeho digitálního světa do světa, který nás obklopuje, všimneme si nových věcí a více využijeme své vlastní postřehy. Jsme otevřenější – nejen vůči přírodě, ale i vůči ostatním lidem. Když jsme v přírodě, aktivují se všechny naše smysly.

Péče o přírodu

Můžeme ovlivnit každodenní volby, které nám a našim dětem umožní zažít přírodu v její plné kráse. Tato rozhodnutí mají vliv nejen na naši duševní pohodu, ale také na to, jak se budeme o přírodu starat v budoucnu. Když budeme vštěpovat klíčový význam přírody nejmladším generacím, budou se o ni starat i ve vyšším věku a naučí se využívat její zdroje, aby se vypořádaly se stresem, informačním přehlcením a dalšími problémy moderní společnosti. Zážitky z přírody v dětství mají vliv na to, jak se k přírodě budeme chovat v budoucnu. Potřebujeme s ní být v přímém kontaktu, abychom o ni v dospělosti dokázali pečovat.

Spojení s přírodou doma

Náš moderní životní styl je příčinou toho, že se zdržujeme uvnitř více než naši předkové a v zimě trávíme venku ještě méně hodin. Každý z nás může v každodenním životě znovu navázat kontakt s přírodou – stačí, když si jí trochu přeneseme do svých domovů.
Přirozené světlo zvyšuje produktivitu, řídí náš každodenní rytmus, což nám pomáhá lépe spát, a zlepšuje nám náladu. Přivedení slunečního světla shora je mimořádně účinným způsobem, jak dosáhnout přirozeného toku světla hluboko do našich domovů. Když pozorujeme, jak se den mění v noc, a jsme svědky střídání ročních období, stáváme se součástí přírody. I ve městě se stačí na chvíli podívat na oblohu, abyste se začali cítit lépe a více propojeni s okolím. Prostor naplněný čerstvým vzduchem je zase prostorem naplněným zvuky a vůněmi přírody. Otevření oken přirozenému proudění vzduchu je skvělým způsobem, jak vytvořit zdravé vnitřní klima.