Jak na renovaci podkroví svépomocí

Přemýšlíte o renovaci podkroví? Máme na mysli vlastními silami. Zvládnout těch několik kroků celé přestavby podkroví nebo jen jeho renovace může znít jako dobrý nápad. Ano, opravdu se to dá zvládnout. Má to hned několik výhod… a dokázat sobě i své rodině, že jste opravdu šikovní, je jen jednou z nich. 

Nebojte se, pusťte se do díla 

Při renovaci domu (nebo jen podkroví) můžete narazit na viditelné i neviditelné překážky, které je někdy poměrně obtížné překonat finančně, fyzicky nebo i psychicky. Je frustrující, když vidíte, že se blíží termíny dokončení, ale vaše práce ještě zdaleka není hotová. Také je těžké přijmout fakt, že vaše původní předpověď kvality byla příliš ambiciózní vzhledem k tomu, jaký se ukázal být výsledek. Aby projekt splnil vaše očekávání, je důležité rozlišovat dvě kategorie zlepšení.  

Do první kategorie patří ty úkoly, které nutně nevyžadují odborné znalosti řemeslníka, ale s dostatkem vůle a trochou průzkumu je zvládnete sami. Abychom odstartovali váš projekt renovace nebo přestavby podkroví svépomocí, shromáždili jsme řadu kroků, které můžete provést sami, aniž byste si museli někoho najímat.  

Pokud chcete vytvořit něco nového, musíte se zbavit něčeho starého

Nejdřív musíte ničit… to zní hrozně, že? Přesto je to naprosto zásadní přípravná fáze před vytvořením něčeho nového. (I ty nejkrásnější rostliny nejprve uvadnou, aby později vykvetly.) 

Je zvláštní, že samotná příprava musí mít svou vlastní přípravnou fázi. Najděte si nějaké oblečení, u kterého vám nevadí, že se ušpiní nebo poškodí, a pak začněte s odstraňováním tapet, pokud nějaké máte. Použijte špachtli nebo to udělejte ručně poté, co tapety namočíte buď vodou, nebo speciální tekutinou na odstraňování tapet. Neexistuje sice univerzální metoda na odstranění každého typu tapety, ale určitě se vám při tomto postupu budou hodit kladivo a dláto. Úklid po každém kroku je nezbytný, abyste po sobě nezanechávali stopy při pohybu po domě. Je nanejvýš důležité, abyste nosili ochranné pomůcky, kdykoli to práce vyžaduje. Uvědomte si také míru nebezpečnosti jednotlivých úkonů. Například pokud jde o odstraňování přebytečného materiálu z různých povrchů, při práci se smirkovým papírem se uvolňuje prach, který byste neměli vdechovat. Mimochodem, broušení brusným papírem je užitečné nejen pro odstraňování přebytečného materiálu, ale je to také správná metoda pro přípravu povrchů na malování.  

Nyní za sebou máte „odkrytí“ místnosti a skončili jste s prací se smirkovým papírem… teď jste připraveni na renovaci podkroví svépomocí. 

Sádrokarton

Montáž sádrokartonových desek v podkroví může být skutečnou kutilskou výzvou, ale vyplatí se ji zvládnout, protože montáž desek je výhodná z více důvodů. Nejenže je to jednodušší a rychlejší než zavolat odborníka na zednické práce, ale příspěvek k celkovému stavebnímu odpadu je poměrně malý. Také flexibilita a nízká hmotnost, kterou toto řešení poskytuje, přijde vhod, nemluvě o jejich snadném použití pod šikmými střechami. Při sádrokartonářských pracích lze za stěnou snadno vést i elektrické rozvody. Sádrokartonové desky jsou vhodné jak pro příčky, tak pro obkladové stěny. Jejich montáž je skvělým nápadem pro zakrytí křivek nebo jiných komplikovaných částí stěn. Sádrokartonové desky dobře poslouží také jako řešení stropů. Mít podhled je skvělá volba, pokud je výška stropu příliš vysoká nebo pokud chcete mít nějaký další designový prvek a speciální druh osvětlení. 

Malování

Při malování je vaším největším partnerem vaše představivost. Nezapomeňte: k vymalování určité plochy nemusíte použít pouze jednu barvu.  

Než se však pustíte do malování, měli byste si určit, jaké nářadí budete používat, a měli byste mít dobrý odhad, kolik barvy budete potřebovat. Pak si k odhadovanému množství dokupte ještě o 10 % více. Než se však rozhodnete pro určitou barvu, kupte si vzorek, který si můžete vyzkoušet. Tak nebudete muset vyhodit všechny své barvy, pokud se dříve zamýšlený odstín nebude hodit do prostoru, ve kterém jste ho chtěli použít. Zamyslete se také nad tím, jaké konkrétní barvy se hodí do vašeho konkrétního prostoru – například světlé barvy jsou dobrý nápad pro šikmé stěny. 

Laminátové podlahy 

Pokládka laminátové podlahy: tuto část renovace si dnes mnoho lidí dělá samo. Její obliba pramení z její snadné proveditelnosti. Nemusíte čekat, až bude mít řemeslník čas, můžete se do pokládky jednoduše pustit sami – pokud věříte svým šikovným rukám. Mohou existovat části procesu, které nejsou tak samozřejmé (řezání podlahy, měření plochy), u těch doporučujeme provést pečlivější průzkum nebo požádat o pomoc.   

Záležitosti nesouvisející se svépomocí

Do druhé kategorie patří úkony, které v ideálním případě nejsou záležitostí přestavby nebo renovace podkroví svépomocí a vyžadují řemeslníky: elektrikářské práce, instalatérské práce, topenářské práce a úpravy oken. Důvodem je velká možnost, že pokud se do těchto úkolů pustíte sami, způsobíte nakonec více škody než užitku. Pokud jste plánovali rozsáhlou renovaci, máte šanci své prostory skutečně „ozvláštnit“ a prosvětlit tím, že do nich vpustíte více světla.

Pokud uvažujete o půdní vestavbě v rámci přestavby nebo o renovaci starého podkroví, měli byste své kroky vždy plánovat dopředu. Přestože pořízení nových řešení střešních oken je skvělým způsobem, jak posunout svůj půdní prostor o dimenzi dál, měli byste jeho realizaci naplánovat hned ze začátku celé rekonstrukce. Učiníte-li tak, ušetříte si práci s nepořádkem, který vznikne na vašich čerstvě vymalovaných stěnách nebo bezvadné podlaze.

Musíte si však uvědomit, že výměna nebo instalace střešních oken je práce, která není pro každého. Proto ji raději přenechte profesionálům. Koho máme na mysli, když mluvíme o profesionálech? Odborníka na střešní okna, společnost VELUX. Máme více než 80 let zkušeností v oblasti proměny prostor i přístupu denního světla a čerstvého vzduchu do domácností… a kromě toho, že nabízíme širokou škálu výrobků a příslušenství, máme také doporučené montážníky, kteří jsou připraveni ujmout se jakéhokoli projektu renovace. 

Chcete si prohlédnout pár příkladů? 

Jak mají jednotlivé úkony následovat po sobě?

Na pořadí jednotlivých kroků renovace velmi záleží. Rozhodně byste neměli začínat rozsáhlým malováním a až poté nechat vyměnit střešní okna. Mělo by to být naopak. Ať už je vaše renovace jakákoli, ujistěte se, že znáte správné pořadí úkolů.   

Přečíst další články

Řešení střešních oken VELUX přináší extra výhody

Podívejte se, jaké to jsou!

Proč VELUX?

Proměňujeme prostory

Naše řešení denního světla vám pomohou získat další obytný prostor pod střechou a přinesou nesrovnatelnou hodnotu vašemu domovu, vaší pohodě a způsobu, jakým vnímáte svůj prostor.

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Můžete si být jisti, že investice do řešení výrobků VELUX zvýší hodnotu vaší nemovitosti a bohatě se vám vrátí.

Pohoda u vás doma

Díky naší široké nabídce žaluzií a rolet, náhradních dílů a služeb vám zajistíme tu nejlepší možnost zkušenost.

Jsme tady pro vás

Náš tým je tu pro to, aby zajistil vaši naprostou spokojenost od okamžiku, kdy nás kontaktujete, přes poradenství až po konečnou instalaci.

Nekompromisní kvalita

Vaše potřeby jsou naším kompasem. Naše výrobky neustále vyvíjíme a zdokonalujeme již od roku 1941 a vyrábíme je tak, aby vydržely.

Zodpovědná volba

Zlepšete kvalitu svého života díky udržitelným řešením, která jsou dobrá pro vás i pro planetu.