Je čas na výměnu střešního okna. Nebo ne? 

Vaše střešní okna stárnou a vy uvažujete o jejich výměně… je to tak? Jaká je průměrná doba životnosti střešních oken? Existuje vůbec takový termín? Jak poznáte, že ta vaše jsou již stará? Co je to vlastně „staré“? Proto vám ukážeme, na co se zaměřit a co hledat, než se rozhodnete. Jinými slovy: odhalujeme nejčastější „příznaky pro výměnu střešních oken“.  

Prvotní příznaky 

Přesné datum instalace vašeho starého střešního okna není primárním faktorem pro rozhodování, zda jej vyměnit. Určité příznaky vám rovnou napoví, zda nadešel čas – to platí i v případě, že jste v době instalace zvolili ty nejlepší varianty oken, jednoduše proto, že úroveň technologie a konstrukce nebyla na takové úrovni jako dnes. O jaké příznaky se jedná? Pokud se sklo neustále zamlžuje, je to již výrazné znamení. Pokud je povrch dřeva popraskaný, je to příznak ještě silnější a určitě zjevnější. Dalším faktorem může být plíseň: pokud je buď okno, nebo jeho okolí plesnivé – a nejsou zjištěny žádné problémy související se střechou –, může být s funkčností okna něco v nepořádku; v takovém případě přestaňte sepisovat klady a zápory výměny střešních oken, jednoduše proto, že žádné zápory neexistují. Pusťte se do toho. 

A další zjevná znamení…  

Na starých střešních oknech mohou být viditelná poškození, která zřetelněji ukazují na nutnost výměny. Například když se střešní okno kvůli deformaci dřeva špatně zavírá. Pak jistě poznáte, že je nejvyšší čas. Výměnu můžete začít plánovat také v případě, že se na konstrukci střešního okna vyskytly nedostatky. Střešní okno také mohlo být v průběhu desetiletí poškozeno kondenzací… To je opět klasický (a snadno zjistitelný) příznak pro výměnu střešního okna.  

Malý experiment a velká pověra 

Přiložte ruce ke střešnímu oknu. Cítíte studený vzduch? Je vnitřní strana skla okna velmi studená? (Poznámka: sklo je nejchladnějším konstrukčním prvkem střechy, bude vždy chladnější než stěny.) Studený vzduch v blízkosti skla, případně extrémně studené sklo mohou být typickými příznaky, které ukazují, že vaše střešní okno potřebuje vyměnit. 

Je v létě v podkroví nesnesitelné horko? Lidé si pravděpodobně myslí, že v létě prostě musí být v podkroví horko. To je naprosto mylná představa. S vhodnou izolací střechy a stěn a speciálním odvětráním střechy navrženým ke konstrukci střechy (např. větracími taškami) a se správným řešením střešních oken můžete své podkrovní prostory ochránit před nejteplejšími letními dny. 

Výměna střešních oken kvůli úspoře energie 

Pokud je podkroví celkově ve špatném stavu a chystáte se s tím něco podniknout, měli byste přehodnotit svůj celkový přístup k problému: položte si otázku, co od podkrovního prostoru očekáváte. Pohodlí a světlo? Pravděpodobně patří mezi první myšlenky… ale nezapomeňte na seznam přidat i energetickou účinnost. Pokud kladete úsporu energie mezi hlavní předpoklady, bude pro vás přínosem nejen z dlouhodobého hlediska, ale vyplatí se vám ihned. 

Nezapomeňte: když se rozhodnete provádět opravy s ohledem na úsporu energie, musíte uvažovat v širším měřítku. Pevná střecha nebo izolace desek je jen jedna věc, výměna starých střešních oken může být stejně zásadně důležitá. Ano, nová střešní okna jsou klíčovým faktorem energeticky úsporného domu, protože okno je víc než jen sklo… nová střešní okna zahrnují hlavní montážní výrobky a příslušenství, které jsou běžnému pohledu skryté, ale jsou zásadními prvky energeticky úsporného domu: lepší izolace, více ušetřené energie, více denního světla a v podstatě nulová údržba.  

Zkoušky izolace oken  

Je izolace vašeho starého střešního okna ve špatném stavu? Pak je to opět přímá výzva k výměně střešního okna. Jak ale odhalit problémy s izolací oken?  

Zde je malý test. 

Pokud je v zimních měsících u okna chladno, znamená to, že vzduch proudí dovnitř a ven a okno dostatečně netěsní.  

Pokud je sklo zamlžené, došlo k úniku výplně mezi skly, takže se výrazně snížila izolační schopnost okna. S novým třívrstvým střešním oknem můžete získat lepší izolaci a nemusíte se bát, že budete přicházet o cenné teplo.  

Přestaňte napravovat problémy… Vytvořte si raději domov snů 

Pokud se vyskytnou problémy, lidé se je snaží vyřešit co nejjednodušeji. Je to tak? Ano. Samozřejmě. My vám ale doporučujeme něco úplně jiného… Navrhujeme, abyste neztráceli čas opravami. Rozšiřte svůj úhel pohledu. Berte současné problémy jako skvělou příležitost k vytvoření něčeho lepšího. Odhalení problémů s izolací může snadno vést k vytvoření vašeho vysněného domu, jde jen o to, jaký úhel pohledu zvolíte. Nemluvě o tom, že střešní okna prošla významným evolučním procesem. Například ti, kteří mají okna ovládaná ručně, si nyní mohou nechat nainstalovat elektrické nebo solární varianty.   

Pokud se budete řídit naším návrhem a aktivně reagovat na příznaky výměny střešních oken, vaše podkroví se promění ve světlý a útulný prostor s maximálním komfortem. Abyste toho však dosáhli, potřebujete spolehlivého partnera, který vás bude na celé cestě doprovázet. 

Pokud nastal čas na výměnu střešních oken, nastal čas na VELUX 

Pokud se rozhodnete pro výměnu starého střešního okna a vyberete si z řešení VELUX, snížíte svoji spotřebu energie – pokud bylo zdrojem problému pouze okno. Kromě toho bude v místnosti v zimě o 1–2 stupně tepleji. V létě může být vaše podkrovní místnost se správnými doplňky ochlazena o 5–6 stupňů. To je rozdíl, který může VELUX znamenat pro vaše účty za energie a teplotu v domě. Nemluvě o dalších výhodách…  

Přečíst další články

Řešení střešních oken VELUX přináší extra výhody

Podívejte se, jaké to jsou!

Proč VELUX?

Proměňujeme prostory

Naše řešení denního světla vám pomohou získat další obytný prostor pod střechou a přinesou nesrovnatelnou hodnotu vašemu domovu, vaší pohodě a způsobu, jakým vnímáte svůj prostor.

Zvýšení hodnoty nemovitosti

Můžete si být jisti, že investice do řešení výrobků VELUX zvýší hodnotu vaší nemovitosti a bohatě se vám vrátí.

Pohoda u vás doma

Díky naší široké nabídce žaluzií a rolet, náhradních dílů a služeb vám zajistíme tu nejlepší možnost zkušenost.

Jsme tady pro vás

Náš tým je tu pro to, aby zajistil vaši naprostou spokojenost od okamžiku, kdy nás kontaktujete, přes poradenství až po konečnou instalaci.

Nekompromisní kvalita

Vaše potřeby jsou naším kompasem. Naše výrobky neustále vyvíjíme a zdokonalujeme již od roku 1941 a vyrábíme je tak, aby vydržely.

Zodpovědná volba

Zlepšete kvalitu svého života díky udržitelným řešením, která jsou dobrá pro vás i pro planetu.