Jaký typ domu máš v plánu?

Při plánování nového domu musíš začít… střechou. Typ střechy určuje tvar vnitřních prostor a díky různým řešením střešních oken můžeš svým přáním a potřebám přizpůsobit všechny místnosti. Podívejme se na tři nejběžnější typy střech a možnosti, které ti nabízejí.

Šikmá střecha

Šikmá střecha nabízí spoustu možností, jak vytvořit krásný prostor s praktickými výhodami. Pod šikmou střechou je možné podkroví proměnit v kompletní byt nebo v místo jen pro jednu či dvě místnosti, kde se bydlí mimořádně.

Díky novým řešením střešních oken se otevírají nekonečné možnosti, jak navrhnout obytné prostory v podkroví pod šikmou střechou a ještě lépe využít tyhle dříve opomíjené prostory. Představíme vám několik nápadů.

  • Kouzelná a romantická ložnice – představte si výhled na tisíce hvězd, pod kterými každý večer usínáte.
  • Nejúžasnější pokoj pro děti – od zábavné dětské herny až po bezpečnou oázu soukromí pro teenagery. Podkroví je fantastické.
  • Byt nad městem – byt s výhledem na město, kde vás neruší hluk z ulice a kde si můžete užívat na terase nebo balkoně.
  • Skvělý prostor pro pokoje v podkroví – lepší využití prostoru v hustě obydlených oblastech a všechno po ruce: zahrada, parkovací místo i dostatek místa pro celou rodinu.

Plochá střecha

Plochá střecha je módním řešením v moderní architektuře, protože přináší několik výhod, které na obyvatele zapůsobí. Jejich rozpoznatelný tvar je základním prvkem moderního designu. Nabízejí další venkovní prostor a v kombinaci se světlíky do plochých střech jsou místnosti pod nimi naplněné denním světlem a čerstvým vzduchem. Podívej se na některé z hlavních výhod plochých střech:

Styl a dostatek přirozeného světla a prostoru v místnostech v patře – pomocí světlíků do plochých střech a světlovodů můžete osvětlit všechna zákoutí a všechny místnosti pod plochou střechou – i ty nejvzdálenější od vnějších stěn.

  • Odolnost vůči povětrnostním vlivům – Ploché střechy jsou méně citlivé na vítr a při správném provedení nemají problémy se srážkami nebo podmáčením.
  • Menší tepelné ztráty – moderní domy s plochými střechami jsou energeticky úspornější.
  • Různé možnosti využití plochy střechy – na střechu můžeš nainstalovat solární kolektory, vytvořit z ní terasu nebo dokonce zahradu či zelenou plochu.

Bungalov

Bungalovy nebo přízemní rodinné domy mají několik výhod, ale současně vyžadují určité kompromisy. Dům nemá schody a většina místností může mít přímý východ na zahradu, ale na druhou stranu je půdorys takového domu obvykle větší. Výsledkem je horší osvětlení v místnostech vzdálenějších od oken, případně některé místnosti uprostřed domu nemusí mít vůbec žádná okna. Dá se to nějak řešit? Ano, pomocí střešních oken a světlovodů.

Když použiješ správné řešení, můžeš i menší bungalov proměnit v prostorný, příjemný a zdravý domov, ve kterém jsou všechny místnosti plné denního světla a čerstvého vzduchu.

  • Bungalovy zaujmou vysokými stropy a jedinečným pocitem prostornosti.
  • Umístěním oken výš a blíž k hřebenu střechy se denní světlo dostane do všech zákoutí domu.
  • Dálkově ovládaná střešní okna VELUX můžete otevírat a zavírat na dálku. Jsou vybavena solárním napájením, který umožňuje použití dálkově ovládaných oken i na místech bez přívodu elektřiny.

Jak si svůj nový domov ještě vylepšit?

Světlejší a prostornější místnosti

Dostatek denního světla, které zaplavuje celý dům, zvyšuje pocit pohodlí. Díky střešním oknům se místnosti zdají být mnohem větší, než ve skutečnosti jsou, a vytvářejí tak pocit prostornosti. Světlo, které se díky nim dostává do místnosti, proměňuje všechna zákoutí v krásné prostory, které se často stávají ústředními a nejoblíbenějšími místnostmi v domácnosti.

Světlé a vzdušné prostory dokážou domov zkrášlit, vystavení přirozenému světlu navíc přináší celou řadu výhod pro naše zdraví. Návrháři interiérů se proto snaží vytvářet místnosti s přirozeným světlem a maximalizovat ho všude, kde je to možné.

Energetická účinnost a izolace

Energetickou účinnost domu ovlivňuje řada různých faktorů. Umístění a orientace budovy, typ fasády, typ a sklon střechy, izolace nebo umístění a počet oken, a to jak klasických, tak střešních.

Díky různým typům střešních oken, jejich uspořádání a příslušenství, jako jsou žaluzie nebo venkovní a vnitřní rolety, je možné podstatně zlepšit energetickou účinnost. Navíc se dům může přizpůsobovat povětrnostním podmínkám a ročním obdobím. Zásadní význam má v tomhle případě typ skla, počet vrstev zasklení, povrchová úprava skla a izolace rámu. Společně totiž filtrují teplo ze slunečních paprsků, určují tepelnou propustnost skla a okna a zvyšují zvukovou izolaci.

Kvalita vzduchu

Kvalita vnitřního vzduchu má značný vliv na zdraví a komfort. Třemi nejdůležitějšími ukazateli kvality vzduchu jsou hladina CO2, hladina těkavých organických látek a vlhkost. Jejich udržování v bezpečných hodnotách zútulňuje a zpříjemňuje život v interiéru a zlepšuje duševní výkonnost, například schopnost soustředit se a udržet pozornost.

Pro udržení vysoké kvality vzduchu je nezbytné přivádět čerstvý vzduch. Větrat se dá manuálně nebo automaticky pomocí dálkového ovladače nebo aplikace. Tímhle způsobem můžete individuálně naprogramovat otevírání oken v různých denních nebo nočních hodinách. A díky dešťovému senzoru se okna automaticky zavřou v případě, že během větrání začne pršet. Je zde také možnost spolehnout se na systém s vestavěnými senzory vnitřního klimatu a předpovědí počasí v reálném čase.

Montážník instalující nové střešní okno do střechy s černými taškami