Bydlíte v podkroví, kam jste se přestěhovali před deseti nebo dvaceti lety? Nebo jste se do něj nastěhovali teď, ale připadá vám trochu… zastaralé? Může se to stát. Proto vás chceme povzbudit ke změně. Podívejte se na své podkroví z jiného úhlu. 

Toto je čas na kontrolu kvality izolace střechy, topení, oken a podlah. Taky je dobré přehodnotit využití místností pod střechou tak, aby se podkroví dalo využít naplno. Konzultujte s architektem současné množství denního světla a zvažte, jestli by nebylo vhodné přidat další zdroj denního světla. 

Víte, jakou roli hrají střešní okna? Ve studii provedené společností VELUX je potřeba střešních oken definovaná na racionální úrovni. 70 % respondentů od nich očekává, že poskytnou víc obytného prostoru, a 51 % dotázaných očekává, že zvýší komfort bydlení.

Pět zásad renovace podkroví

1. Větší plocha oken

Pokud v podkroví bydlíte několik let, pravděpodobně už znáte všechny jeho nedostatky i věci, které je potřeba změnit. Jednou z nich může být nedostatek denního světla. Domov plný denního světla je zárukou příjemného vnitřního prostředí. Když navíc světlo zkombinujete s čerstvým vzduchem v každé místnosti, vytvoříte základ zdravého a spokojeného domova. 

Pokud máte nedostatek denního světla, zvažte přidání dalších oken do svého domu. Váš problém v podkroví vyřeší střešní okna. Nevrhejte se ale do všeho po hlavě – při montáži požádejte o pomoc odborníka (třeba architekta, montážníka nebo stavební společnost).  K ideálnímu osvětlení přispívá i rozmístění oken v přízemí a prvním patře, které může zlepšit množství denního světla v domácnosti až o 40 %.

2. Dynamická ochrana před sluncem

Použití vnějších stínicích doplňků pomáhá v létě zajistit tepelnou ochranu proti přehřívání. Funguje jako další izolační vrstva, která pomáhá udržovat ideální teplotu v domácnosti nejen v létě, ale i v zimě. Pomáhá šetřit energii spotřebovanou na vytápění.

3. Hybridní systém větrání

Účinným větracím systémem je tzv. hybridní větrání, které kombinuje mechanické a přirozené větrání s automatizací ovládaní oken a vytápění. Okna a schodišťová šachta v podstatě pomáhají v létě přirozeně ochlazovat budovu prostřednictvím komínového efektu, který napomáhá účinné výměně vzduchu. V zimě zase umožňuje mechanické větrání udržovat dobrou kvalitu vzduchu v interiéru a snižovat úroveň vlhkosti. Účinný systém větrání vede ke zdravější domácnosti. Zabraňuje tvorbě plísní nebo zvýšené vlhkosti, které jsou častými spouštěči respiračních onemocnění a alergií.

4. Vylepšená tepelná obálka

Pokud uvažujete o projektu přestavby podkroví, je vhodná doba pro posouzení kvality tepelné obálky domu. Ten se skládá ze zateplené fasády a střechy. Správně zateplená fasáda a střecha spolu s moderním systémem vytápění pomáhají optimalizovat energetické parametry a tepelnou pohodu v domě. Je vhodné modernizovat systém topení, který zahrnuje podlahové vytápění i moderní radiátory. Ve srovnání s původním stavem bude dům potřebovat o 80 % méně energie.

Renovace podkroví může z dlouhodobého hlediska vést k významným úsporám energie. Jednorázová vyšší investice se vrátí během několika let.

5. Chytřejší domácnost

Pokud existuje možnost, jak si usnadnit život, je dobré ji využít. Život v chytré domácnosti bude nejen jednodušší, ale také zdravější. Pokud uvažujete o projektu renovace podkroví, myslete na to, aby vás domov byl chytřejší. Prvním krokem je instalace senzorů, které měří teplotu, vlhkost nebo hladinu CO2. Pokud měníte stará střešní okna, můžete nainstalovat okna s elektrickým nebo solárním napájením. Okna tak můžou větrat, stínit nebo se v případě deště sama zavírat. Pomocí aplikace můžete systém ovládat prakticky odkudkoliv.

"Přežít šest měsíců výstavby stálo za to. Věděli jsme přesně, co chceme, a postupně jsme to realizovali.

Vivian a Matthias, majitelé

Installer installing a new VELUX roof window on a roof with black tiles.

Chcete se v rámci projektu zaměřit na různé místnosti?