Průnik starého s novým začíná od jádra v interiéru. Nosné stěny  podpírají masivní ocelové nosníky, které jsou v interiéru záměrně přiznané. Prostor v hlavní části nad barem je otevřený až do krovu. Přiznané konstrukční prvky se odkrývají v celé své kráse.

Rok realizace: 2018

Země: Česká republika

Město: Loučná nad Desnou

Architekt: Fandament Architects s.r.o.

 

Hostinec Fara

Předmětem projektu byla revitalizace historického objektu původní fary z přelomu 19. a 20. století v Loučné nad Desnou.

Hlavní ideou, od které se odvíjel návrh projektu, bylo zachování vnější skořápky domu. Boční fasády jsou pod úhlem 45° obložené modřínovými latěmi. Stavební otvory lemují bílé šambrány, což spolu s čistotou bílé fasády podporuje historizující vzhled. Jen nevýrazné černé logo v čelní uliční fasádě napovídá, k čemu dům dnes slouží.

Průnik starého s novým začíná od jádra v interiéru. Nosné stěny  podpírají masivní ocelové nosníky, které jsou v interiéru záměrně přiznané. Prostor v hlavní části nad barem je otevřený až do krovu. Přiznané konstrukční prvky se odkrývají v celé své kráse. Kolem nově probouraných okenních otvorů v bočních fasádách jsou vytvořené sedací boxy. Tyto boxy přímo vyzývají k odpočinku a  jsou dostatečně široké na to, aby si v nich člověk mohl i lehnout. Volný průhled domem v podélném směru otevírá celý prostor hostince. Původní vstupní dveře byly zrenovovány a použity jako dveře na toalety. Nově umístěný krb v centrální části dispozice respektuje původní osovou souměrnost domu. V průběhu stavebních úprav bylo nutné zasáhnout i do střechy. Krov je nový a odkazuje na původní tradiční řemeslo. Vyřezávané prvky respektují, jak krov opravdu dřív vypadal.

Celý interiér dolaďují detaily v podobě již použitých prvků nebo materiálů. Drátěné lustry s industriálním charakterem, tmavě modrá barva indigo na vlnitém štuku, bar obložený místní žulou, paroží nad krbem jako šperk. Provedené zásahy se snaží reflektovat místo i dobu svého vzniku.

Ve druhém podlaží vznikly tři apartmány s možností ubytování nejen pro hosty restaurace. Každý apartmán má své vlastní hygienické zázemí a kuchyňskou linku. Obklad v koupelnách odkazuje na porcelán zdobený tradičním cibulovým vzorem. Stejný obklad, jen jinak aplikovaný, je také za kuchyňskou linkou.
Součástí návrhu bylo i pojetí venkovních úprav kolem domu a zastřešení venkovní terasy. Ocelová konstrukce jako čistě nový prvek je přisazená k původní hmotě domu. Dřevěné žebrování z modřínových fošen po levé straně od hlavního vstupu odcloňuje přilehlé parkoviště.