Rekonstrukce podkroví – otázky a odpovědi

Zjednodušeně lze říci, že pokud stavební úpravy provedené při rekonstrukci nezasahují do nosných konstrukcí, nemění vzhled stavby ani způsob jejího užívání a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost, nevyžaduje se ohlášení ani stavební povolení. Pokud stavební úpravy zasahují do nosných konstrukcí stavby nebo mění její vzhled, bude stavební povolení nutné.  Potřebu stavebního povolení nebo ohlášení doporučujeme vždy konzultovat s místně příslušným stavebním úřadem. 
U památkově chráněných budov je ohlášení vyžadováno vždy. 

Můžete požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám na rekonstrukce/zateplení. Pro uznání dotace není důležitý typ opatření (zateplení, výměna oken nebo dveří apod.), ale o kolik se podaří snížit měrnou roční potřebu tepla na vytápění. Pokud se potřeba sníží alespoň o 20 %, lze čerpat dotaci 2 100 Kč/m2 oken. Při vyšších úsporách, tedy při kombinaci různých opatření (výměna oken + zateplení + …), výše podpory roste. Při snížení potřeby tepla na vytápění o 60 % a více dosáhnete na maximální dotaci na výměnu oken 3 800 Kč/m2.

Pokud žádáte o dotaci na rekonstrukci/zateplení, můžete současně požádat o dotaci na stínění. Její výše bude záviset na tom, zda stínicí doplňky ovládáte ručně (dotace 500 Kč/m2 oken) nebo pomocí inteligentního řízení – např. VELUX ACTIVE (dotace 1 000 Kč/m2 oken).

Při žádosti o dotaci budete muset zajistit zpracování části podkladů (odborný posudek, výkresová dokumentace, krycí list) odborníkem. Zbývající část je již spíše formální a lze ji vyřídit elektronicky. V některých případech nabízí zpracování žádosti stavební firma, případně vám s vyplněním žádosti pomohou na jakémkoliv pracovišti Státního fondu životního prostředí. 

Nejste si jistí, jestli jste do svého projektu vybrali ta správná střešní okna a v dostatečném počtu? Poraďte se s naším odborníkem, jak nový podkrovní prostor optimálně prosvětlit.

V různých situacích je vhodné použít různé typy oken. Při výběru okna je proto dobré zaměřit se jak na materiálové provedení, tak na ovládání okna. 
 
Z pohledu materiálu: Z hlediska použitého materiálu můžete volit mezi dřevěnými a bílými bezúdržbovými okny. Dřevěná střešní okna se hodí tam, kde přírodní materiál dokreslí atmosféru interiéru. Bezúdržbová střešní okna VELUX mají dřevěné jádro obalené vrstvou polyuretanu, která zaručuje vysokou odolnost okna proti vlhkosti. Proto je tento typ střešních oken  vhodný například do koupelen či kuchyní, kde jsou i vyšší nároky na údržbu. Nadčasová bílá barva a elegantní provedení však dělají z bezúdržbových oken vhodný doplněk do všech prostor jak moderních, tak klasických interiérů. Díky polyuretanové úpravě navíc do budoucna ušetříte čas i peníze za broušení a lakování oken. 

Z pohledu ovládání: Chcete-li využít prostor pod oknem, vyberte si kyvné střešní okno, které se ovládá pomocí madla v horní části křídla. Tento typ umožňuje pohodlné a snadné otvírání kolem středové osy a zároveň dovoluje umístit nábytek pod okno. Proto se hodí například do domácích kanceláří a kuchyní, kde lze pracovní plochy umístit přímo pod okno, což je praktické kvůli osvětlení těchto ploch denním světlem.  

Pokud toužíte po panoramatickém výhledu, zvolte výklopně-kyvná střešní okna. Tento typ oken se otvírá pomocí spodní kliky směrem ven a poskytuje široký a ničím nerušený výhled. Tato okna využijete například v obývacím pokoji. Na výběr správného typu okna a jeho ovládání mají vliv i další faktory, např. sklon střechy, výška nadezdívky, výška osob apod. Situaci, kdy jsou okna umístěna v nedosažitelné výšce, vyřeší použití dálkově ovládaných kyvných oken s elektricky nebo solárně napájeným motorem.  

Pokud jste příznivcem moderních technologií a plánujete napojení střešních oken na chytrou domácnost nebo automatické větrání, jsou právě vám určena všechna dálkově ovládaná střešní okna. 

S výběrem střešího okna vám rádi poradíme.

Až 70 % vlastníků domů uvádí dostatek denního světla jako nejdůležitější kritérium při výběru nové nemovitosti. Rozměry a počet oken do značné míry určují podobu obytného prostoru i dojem, kterým na lidi působí. Kombinace střešních oken VELUX se svislými prosklenými plochami je výhodná tím, že vpouští do vašeho domova světlo z různých úhlů. Pro optimální komfort doporučujeme, aby prosklená plocha představovala alespoň 10 % celkové podlahové výměry místnosti.  


Nejste si jisti, zda vaše podkroví bude dostatečně prosvětlené? Využijte naši službu – optimalizace světla v interiéru.

Montáž střešního okna je možné provádět v průběhu celého roku. Omezením může být pouze vyšší vrstva sněhu na střeše nebo intenzivní déšť.
U standardně nabízených oken se doba dodání pohybuje mezi 2 až 10 dny podle typu, velikosti a materiálového provedení.

Sehnat spolehlivou firmu není vždy snadné. Proto VELUX speciálně proškolil montážní firmy, které se v každém kraji zaměřují na instalaci střešních oken. Na našich internetových stránkách naleznete lokátor montážních firem, kde si vyberete dodavatele podle místa stavby. Nebo můžete o propojení s montážní firmou požádat zákaznický servis VELUX.