Rekonstrukce podkroví s asistencí VELUX

Proměnou půdy v domov se zabýváme už 80 let. Díky této tradici máme bohaté zkušenosti, o které se s vámi rádi podělíme. Provedeme vás rekonstrukcí krok za krokem a poradíme vám i s konkrétním řešením pro vaše podkroví.

Posouzení odborníky

Než se pustíte do rekonstrukce, potřebujete zjistit, jestli je vůbec možná a za jakých podmínek. Úplně nejdřív si pozvěte domů statika. Ten posoudí kvalitu krovů a případně navrhne řešení jejich zpevnění. Kontaktovat ho můžete prostřednictvím České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
Doporučujeme oslovit také pokrývače pro kontrolu střešní krytiny. Možná bude potřeba vyměnit ji za novou. 
V dalším kroku se spojte s architektem, který vyjde z vašeho záměru a rozvrhne prostor tak, aby splňoval všechna očekávání, zároveň byl plně funkční a v souladu s platnými normami. Již v této fázi je důležité zabývat se tepelným komfortem, správným větráním, prosvětlením, výhledem a v neposlední řadě efektivním využitím místa.
Podkroví je atypický prostor, proto je důležité dokonale promyslet i budoucí rozvody elektřiny, vody a vytápění, zkrátka kompletní technické zařízení. Architekt nebo projektant vám připraví veškerou projektovou dokumentaci, kterou budete potřebovat jak pro stavební povolení, tak k případné žádosti o dotaci. 

Stavební povolení

Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu se nevyžaduje, pokud stavební úpravy provedené při rekonstrukci:
  • nezasahují do nosných konstrukcí,
  • nemění vzhled stavby ani způsob jejího užívání,
  • jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost.
Stavební povolení nebo ohlášení stavebnímu úřadu je nutné, pokud:
  • stavební úpravy zasahují do nosných konstrukcí stavby, případně mění její vzhled,
  • jde o památkově chráněnou budovu.

Kolik světla je dost?

Přirozené světlo má zásadní význam pro vaši pohodu. Rozměry a počet oken do značné míry určují podobu obytného prostoru i dojem, kterým na lidi působí. Kombinace střešních oken VELUX se svislými prosklenými plochami je výhodná tím, že vpouští do vašeho domova světlo z různých úhlů.
Pro optimální komfort doporučujeme, aby prosklená plocha představovala alespoň 10 % celkové podlahové výměry místnosti. Dostatek denního světla je přímo definován normou ČSN EN 17037  Denní osvětlení budov.

Jak vybrat nové střešní okno?

Ze široké škály střešních oken VELUX nemusí být snadné vybrat to správné. Před samotným nákupem byste měli zvážit například následující:

Materiálové provedení

Okno s klasickým dřevěným rámem, nebo raději bezúdržbové, o které se nebudete muset starat?

Celodřevěná střešní okna se hodí tam, kde přírodní materiál dokreslí atmosféru interiéru. Bílá bezúdržbová střešní okna VELUX mají dřevěné jádro obalené vrstvou polyuretanu, která zaručuje vysokou odolnost okna vůči vlhkosti. Tento typ střešních oken se doporučuje zejména do koupelen či kuchyní. Oceníte ho ale i proto, že rám nebudete muset brousit ani lakovat.

Střešní okno VELUX s horním ovládáním

Způsob otvírání

Zvažte, jak vysoko bude okno osazeno a jestli pod ním bude umístěn nábytek.

Chcete-li využít prostor pod oknem, jsou ideálním řešením kyvná střešní okna s horním ovládacím madlem. Hodí se například do domácích kanceláří a kuchyní, kde je výhodné umístit pracovní plochy přímo pod okno kvůli přístupu denního světla. 

U výše umístěných oken (spodní hrana 130–150 cm) je vhodné volit kyvná okna se spodní klikou.

Pokud toužíte po panoramatickém výhledu, zvolte výklopně-kyvná střešní okna. Tento typ oken se otvírá pomocí spodní kliky směrem ven a poskytuje ničím nerušený výhled. Panoramatická okna určitě oceníte třeba v obývacím pokoji. 

Na výběr správného typu okna a způsobu jeho otvírání mají vliv i další faktory jako sklon střechy, výška nadezdívky nebo výška osob.

Typ ovládání

Manuální, nebo pohodlné dálkové?

Manuální ovládání je vhodné pro snadno přístupná střešní okna, ale pokud máte okna v nedosažitelné výšce nebo na špatně přístupném místě, volte dálkové ovládání. Totéž platí v případě, že počítáte s napojením oken na chytrou domácnost nebo systém VELUX ACTIVE.

Dálkově ovládaná okna přinášejí větší pohodlí a můžete s nimi větrat bez obav z deště, protože o zavření se postará dešťový senzor.

Pro zodpovězení všech otázek navštivte náš průvodce výběrem střešního okna, nebo nás kontaktujte.

VELUX TIP

Připravte se na dálkové ovládání

Současná střešní okna můžete otevírat a zavírat jediným stiskem ovladače. Počítejte s možností pohodlného dálkového ovládání už při rekonstrukci a přiveďte k oknům kabel, abyste je mohli kdykoli doplnit motory.  Všechna kyvná střešní okna s horním otvíráním můžete snadno motorizovat díky setu k adaptaci okna na elektrický pohon KMG+KUX.
Vaše podkroví tak bude připraveno na plný uživatelský komfort a zdravé bydlení.
Střešní okno VELUX a set na dálkové ovládání

Jak na rekonstrukci podkroví získat dotaci?

Můžete požádat o dotaci z programu Nová zelená úsporám na rekonstrukce/zateplení. Pro uznání dotace není důležitý typ opatření (zateplení, výměna oken nebo dveří apod.), ale o kolik se podaří snížit měrnou roční potřebu tepla na vytápění. Pokud se potřeba sníží alespoň o 20 %, lze čerpat dotaci 2 100 Kč/m2 oken. Při vyšších úsporách, tedy při kombinaci různých opatření (výměna oken + zateplení + …), výše podpory roste. Při snížení potřeby tepla na vytápění o 60 % a více dosáhnete na maximální dotaci na výměnu oken 3 800 Kč/m2.

Pokud žádáte o dotaci na rekonstrukci/zateplení, můžete současně požádat o dotaci na stínění. Její výše bude záviset na tom, zda stínicí doplňky ovládáte ručně (dotace 500 Kč/m2 oken) nebo pomocí inteligentního řízení – např. VELUX ACTIVE (dotace 1 000 Kč/m2 oken).

Při žádosti o dotaci budete muset zajistit zpracování části podkladů (odborný posudek, výkresová dokumentace, krycí list) odborníkem. Zbývající část je již spíše formální a lze ji vyřídit elektronicky. V některých případech nabízí zpracování žádosti stavební firma, případně vám s vyplněním žádosti pomohou na jakémkoliv pracovišti Státního fondu životního prostředí.

Kde sehnat montážní firmu?

Sehnat spolehlivou firmu není vždy snadné. Proto VELUX speciálně proškolil montážní firmy, které se v každém kraji zaměřují na instalaci střešních oken. K vyhledání nejbližší firmy ve svém okolí použijte náš vyhledávač, nebo nás kontaktujte pomocí formuláře níže a my vás s některou z firem propojíme.
VELUX TIP PRO PROFESIONÁLY

VELUX Daylight Visualiser

VELUX Daylight Visualizer je jednoduchým nástrojem, který umožňuje architektům a projektantům vytvářet vizualizace a fotometrické analýzy, stanovit činitel denní osvětlenosti a zpracovat celoroční bilance a studie oslunění.

Nejčastější otázky a odpovědi

Přečtěte si nejčastější otázky a odpovědi spojené s rekonstrukcí podkroví na zdravý a prosluněný domov.