Stavební fyzika
Proč denní světlo? Kolik světla je dost?
Jak správně navrhnout denní osvětlení a zabránit oslnění?
Vše naleznete v souhrnné příručce ke stažení níže.
Více světla
Ukazuje se, že střešní okna poskytují za stejných podmínek nejméně dvakrát více světla než svislá okna stejných rozměrů a třikrát více světla než vikýře stejných rozměrů; viz obrázek Střešní okno dále umožňuje větší variaci intenzity osvětlení, což zvyšuje vizuální zajímavost místnosti.
Lepší rozložení světla
Dále je zřejmé, že střešní okna zajišťují vyšší jas stěn než okna ve vikýři a fasádní okna, což vede k jemnějšímu přechodu mezi vysokým jasem okenní výplně a sousední zdí a snižuje tak riziko oslnění.
Pravidlo 1/10 nestačí!
Fasádní okno jako jediný zdroj denního světla nesplní požadavek normy u hlubších nebo širších podkrovních pokojů.
Při použití trojskla nesmíme zapomínat na nižší propustnost světla a navrhnout větší prosklenou plochu.
Často se při řešení kvantity denního osvětlení uchylujeme k zjednodušujícímu pravidlu 1/10 prosklenné plochy vůči ploše místnosti. Toto pravidlo pramení z požadavku normy Obytné budovy ČSN 73 4301 na proslunění obytné místnosti. Jaké jsou legislativní požadavky na denní osvětlení obytných budov si přečtěte v příručce.
Jaký je vliv střešních oken VELUX na potřebu energie na vytápění?
Potřeba energie na vytápění se při zvyšování počtu střešních oken při orientaci na jih,východ i západ snižuje. Při orientaci na sever je konstantní, nebo narůstá do max 1 kWh/m2rok.
Ve studii naleznete podrobný rozbor vlivu počtu, zasklení a orientace střešních oken v budově pro tři různé úrovně měrné potřeby energie na vytápění.
Tepelný komfort lze definovat jako „stav mysli, který vyjadřuje spokojenost s tepelným prostředím,” přičemž vliv na něj má šest parametrů:
- teplota vzduchu
- radiační teplota
- relativní vlhkost vzduchu
- rychlost proudění vzduchu
- míra oblečení
- míra aktivity
Tepelného komfortu je dosaženo, když je uvedených šest parametrů v rovnováze.
Střešní okna VELUX mají vliv na první čtyři parametry. Teplota vzduchu je ovlivňována typem zasklení stínicí technikou a větráním, radiační teplota je ovlivňována typem zasklení, stínicí technikou a vlhkostí a vlhkost a rychlost proudění vzduchu jsou ovlivňovány větráním.
Základní informace o větrání a nejlepším využití střešních oken VELUX v systému ventilace včetně ukázek účinku nočního chlazení naleznete zde.
Jaká je kvalita vzduchu ve školách nebo ložnicích? Studie ČVUT Praha ukazuje výsledky měření kvality vzduchu při různých režimech větrání střešními okny VELUX. Překvapivě pozitivní výsledky má větrání ventilačními klapkami v ložnici.
V prvním příkladě je hlasitost hluku u střešního okna o 8 dB nižší než u fasádního okna v téže budově.
U střešního okna na odvrácené straně domu to bude dokonce o 15 dB méně.
Druhý příklad ukazuje, že určitá část zvuku se bude odrážet od protější budovy, čímž se útlum hlasitosti u střešního okna sníží na 5 dB.
Akustické vlastnosti
Souhrnné informace o střešních oknech VELUX z pohledu akustiky naleznete v příručce ke stažení níže.