Kristina a Oliver z dánské Kodaně nejprve snili o střešní terase. Tu jim architekt rozmluvil a místo toho navrhl střešní okno VELUX GDL, které se snadno přemění ve střešní balkon. A dobře udělal, mladý pár s dítětem si jej nemůže vynachválit.

Země: Dánsko

Město: Kodaň (Nørrebro)

Loft v Nørrebro

Světelná terapie pod střechou


Když Kristina Rasmussen a Oliver Alexander Cook dostali příležitost přidat ke svému loftovému bytu v kodaňské čtvrti Nørrebro další patro, nejprve snili o střešní terase. Architekt jim tuto ideu rozmluvil: „Představte si, kolik prostoru byste věnovali pouze pro terasu. Navíc žijeme v Dánsku, ne na jihu Francie. Terasu byste využili pouze v létě, několik měsíců v roce.“ Navrhl jiné řešení, a to konkrétně střešní okno VELUX GDL, které se pomocí madla snadno a rychle promění ve střešní balkon. Tento výrobek je na dražším konci řady VELUX Premium, a tak Kristina a Oliver začali přemýšlet, zatímco práce na novém podlaží se již rozběhly. 

„Když práce na střeše začaly, vyšli jsme nahoru a najednou uviděli ten výhled. Pohled na celé město a radniční věž čekal jen na nás. Začali jsme o využití nového podlaží uvažovat jiným způsobem. Rozhodli jsme se, že chceme obývací pokoj se spoustou útulných zákoutí a pocitem podobným oranžérii, který bychom si mohli užívat po celý rok. Vybrali jsme tři střešní balkony VELUX, které nyní tvoří skoro celou jednu stranu obývacího pokoje,“ vysvětluje Kristina.
„Je to tak chytré! Rozložit balkon zabere jen několik málo vteřin. Navíc je to bezpečné řešení i pro našeho dvouletého syna,“ dodává.

Nový obytný prostor nad kodaňskými střechami se nyní může pyšnit třemi balkony VELUX a velkorysým prosvětlením. S pomocí architekta vznikl v dvoupodlažním bytě propojený prostor. Dokonce již od vstupních dveří je zřetelná vlna denního světla dopadající na schodiště z nového podlaží.

„Původní část bytu nyní vypadá větší, ačkoliv se ve skutečnosti zmenšila kvůli schodišti v ložnici. Je to světlem. Stále mě ohromuje, jak moc je to skvělé, dokonce i v šedivý listopadový den máme doma dostatek světla. Díky tomu netrpíme podzimními depresemi, jaké zná mnoho lidí, a v létě nám byt připadá jako jeden velký balkon,“ říká Kristina. Další výhodou podle ní je, že střešní balkony VELUX GDL zpřístupnily přírodu a výhled dvouletému Ottovi.

„Máme okna od podlahy až po strop, což je velké plus, když máte malé dítě. Může tam stát a pozorovat měsíc nebo třeba vrtulník na střeše nemocnice. Je to naše soukromá vyhlídka na Kodaň. Můžeme sledovat, jak se mění barvy stromů, a cítit se velmi blízko k přírodě, i když žijeme ve městě. Je neuvěřitelně příjemné přijít po dlouhém dni v práci domů a sednout si pod střechu s oblohou nad námi. Pro ten pocit se vyplatí vystoupat každý den až do pátého patra. I s unaveným synem a nákupními taškami.“