{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Matej Lozar
Přirozený do nejmenšího detailu

Jak blízko se můžete dostat ke svým kořenům, když stavíte zcela nový, moderní dům pro svou rodinu? Pokud se zeptáte architekta tohoto místa, odpověď zní: docela blízko. Protože si rodina přála dům postavený výhradně z přírodních materiálů a architekt Robert Veselko již měl s tímto typem staveb a materiálů zkušenosti, vznikl z jejich spolupráce moderní, pohodlný, ale přitom přírodní a přízemní dům, který je vyroben z hlíny, slámy a dřeva a stojí na vrcholu kopce tyčícího se nad městečkem Dobrna.

Pohádka jako z časopisu o designu interiérů

Zajímavé linie, prosvětlené interiéry a některá odvážná svítidla dodávají tomuto ne zcela běžnému domu osobitý charakter, i když přírodní stavební materiály samy o sobě v něm vytvářejí jedinečnou zemitou atmosféru. Přesto je dům všechno, jen ne staromódní. Když už něco, tak vypadá moderně a pohodlně, aniž by působil chladně nebo uměle. Takhle si představujete, že by bydlela lesní víla, kdyby si lesní víly listovaly v časopisech o moderním designu.

Fotografie: Matej Lozar

Kvalitu bydlení vytváří otevřenost prostoru do hřebene, která dává pocit vzdušnosti, a velké prosklené plochy na jižní straně, které poskytují dobré přirozené osvětlení a nabízejí výhled do zahrady a kopcovité krajiny v dálce.

Fotografie: Matej Lozar
Domov stvořený pro život

Ústřední část domu tvoří obývací prostor, který spojuje obývací pokoj, jídelnu a kuchyň – vše do jednoho velkého otevřeného prostoru. Ten tvoří srdce domu. Je to místo, kde se rodina schází, a bylo důležité, aby působilo prostorně, otevřeně a přívětivě, aby zde všichni mohli trávit čas společně a necítili se stísněně. Otevřený hřeben dodává místu díky střešním oknům VELUX pocit ještě větší vzdušnosti a prostornosti, což má za následek pocit volnosti. Toto téma je mimochodem hmatatelné v celé stavbě, díky přírodním materiálům a propojení s přírodou prostřednictvím oken se člověk může cítit volný i v tom nejmenším koutě domu. Dům byl navržen a postaven pro bydlení, ne jen pro nafocení obrázků do katalogu. Bylo proto důležité zachovat tento pocit nespoutanosti, aniž by se stal příliš „hippie“ a obětoval pohodlí moderního bydlení. Architekt se postaral o to, aby i v tomto otevřeném, zemitém místě byla k dispozici moderní, dobře vybavená kuchyně a každý měl pro sebe malý koutek, ve kterém může být sám a odpočívat. Prostory pro spaní jsou od obytné části odděleny odsazením o půl podlaží, které je důsledkem přizpůsobení stavby terénu. Umožňuje zachovat klid v ložnicích a zároveň ponechává prostor otevřený.

Fotografie: Matej Lozar
Vítání světla v domě

Důležitou roli při oživování přírodního domu hraje samozřejmě také denní světlo: zatímco severní, chladná fasáda je osazena jen několika okenními otvory, jižní fasáda se otevírá velkými prosklenými plochami, které zajišťují dostatečné přirozené osvětlení všech místností v domě a v chladnější části roku přinášejí  tepelné zisky ze slunečního záření. Díky inovativnímu hornímu madlu lze okno zabudovat níže, takže výhled je vynikající jak vestoje, tak vsedě.

Doporučené výrobky VELUX
Střešní okno GGL s elektrickým napájením
Přejít k výrobku
Zastiňovací roleta (RFL)
Přejít k výrobku

Lehká venkovní roleta (SSS)
Přejít k výrobku