{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Plánování: Baukooperative GmbH / Fotografie: Patricia Weisskirchner
Prostě nebylo dost místa

Někdy vám život přinese překvapení, která mohou v danou chvíli způsobit určité turbulence, ale nakonec vás dovedou přesně tam, kde jste chtěli být. Rodina Kramových právě dokončila rekonstrukci svého domu a byla připravena si odpočinout, když vtom se musela pustit do zcela nové, mnohem větší rekonstrukce – ale vše mělo ten nejdůležitější důvod.
„Náš dům byl postaven v šedesátých letech jako vícegenerační. V roce 2008 jsme vyměnili topení. Když jsme se pak dozvěděli radostnou zprávu, že se naše rodina rozroste, bylo nám rychle jasné, že prostor, se kterým musíme pracovat, bude příliš malý,“ vzpomíná majitel Bernhard Kram. Nastávající otec se tedy sám pustil do plánování přístavby. Po téměř dvouměsíční fázi plánování vznikla přístavba o ploše 60 m2, která se po třech měsících výstavby stala centrem rodinného života.

Optimální umístění světlíků do plochých střech

Směrování světla bylo pro architekty Baukooperative od samého počátku součástí procesu navrhování. Záměrem bylo, aby přirozené světlo zvýraznilo dřevo v obývacím pokoji a působilo příjemně a hřejivě. Přirozené světlo je důležité pro každého, ale v životě rodin s malými dětmi má zvláštní roli. Denní světlo pomáhá dětem zůstat aktivní, a dokonce jim pomáhá soustředit se a učit se – což je to, co dělají v prvních letech svého života, ať už se jen tak rozhlížejí v koutku, prohlížejí si knížky nebo něco tvoří s rodiči, případně si hrají na schovávanou v obývacím pokoji. „Využili jsme vizualizér denního světla VELUX, aby nám pomohl vše naplánovat. S pomocí vizualizací společnosti VELUX jsme byli schopni během plánování identifikovat rozdíly v rozmístění zdrojů denního světla, abychom si byli jisti, že je vše opravdu optimální.“

Rodina se nakonec rozhodla umístit do ploché střechy nad nejzazším rohem přístavby a nad kuchyňským koutem dva světlíky. Designové světlíky se zaobleným zasklením přinášejí do domu kouzlo denního světla: unikátní skleněná horní část v zaobleném tvaru umožňuje snadný odtok dešťové vody z povrchu – a to i při sklonu střechy 0°. Jedinečný design, štíhlý rám a neviditelné křídlo poskytují maximum denního světla, i když máte nainstalované rolety. Designový světlík se zaobleným sklem má dvouvrstvé nebo třívrstvé zasklení, které poskytuje vynikající energetickou účinnost a zároveň snižuje hluk při dešti nebo krupobití stejně jako hluk dopravy. Zajišťuje tak klidné a nerušené prostředí – což je pro rodinu s malými dětmi velmi cenné.

Hlavní přínosy světlíků VELUX

Pro rodinu žijící v domě má světlík mnoho výhod. „Velké světlíky a jejich pečlivě rozmístění do ploché střechy nám umožnilo vytvořit místnost plnou přirozeného světla až do nejzazších koutů. „Máme tu vždy jasné světlo od rána do soumraku a umělého osvětlení potřebujeme jen velmi málo,“ vysvětluje pan Kram. A podařilo se jim to i při ochraně soukromí jejich domu. „Nápad na přidání světlíků přišel během plánování a bylo jasné, že soukromější skrytá část přístavby by byla příliš tmavá.“ Podle pana Krama „bylo osvětlení tohoto prostoru shora světlíkem skutečně dokonalým řešením.“ Světlíky navíc pomáhají s přirozeným větráním, díky čemuž je vzduch v rodinném domě zdravější. Navíc to zabraňuje riziku vzniku plísní ve vlhčích prostorách. Rodina se rozhodla umístit druhý světlík nad kuchyň, což také usnadňuje odvětrávání kuchyňského prostoru při vaření.

Plánování: Baukooperative GmbH / Fotografie: Patricia Weisskirchner
Koupel ve zlatém světle

Bernhard Kram se rozzáří, když mluví o „zlatém světle“, které večer, když je slunce nízko nad obzorem, proniká přes světlíky a zalévá celou místnost teplým, měkkým světlem.

"Celá atmosféra je skutečně výjimečná."
– Bernhard Kram, majitel
Plánování: Baukooperative GmbH / Fotografie: Patricia Weisskirchner
Nová kvalita života

Po několika měsících práce si nyní čtyřčlenná rodina užívá život v novém domě a střádá vzácné okamžiky se svými nejmenšími do neopakovatelných vzpomínek. Dům je přesně takový, jak si představovali ideální místo pro výchovu svých dětí. A nejde jen o denní světlo. Bernhard Kram se nemůže nabažit výhledů do zahrady: „Sedíme u jídelního stolu a díváme se na starou švestku nebo pozorujeme ptáky a veverky – taková kvalita života je prostě k nezaplacení. Z přístavby jsme nadšení a v domě se cítíme opravdu jako doma.“

Doporučené výrobky VELUX
Designový světlík se zaobleným sklem
Přejít k výrobku
Designový světlík s plochým sklem
Přejít k výrobku
Venkovní markýza pro designový světlík (MSU)
Přejít k výrobku