Nová okna a venkovní rolety poskytují dětem z mateřské školy v Sedlejově  dostatek světla na hraní, přítmí na odpolední odpočinek i ochranu před horkem.

Autoři: Jiří Ondráček, Jaroslav Svoboda / ARCHOO s.r.o.

Projekt: 2016

Realizace: 2018

Mateřská škola Sedlejov

Skromná mateřská školka v pasivním standardu se nachází v nárožní pozici návsi obce Sedlejov. Jednopodlažní objekt se sedlovou střechou, tradičního vesnického výrazu – stodoly, je vyvýšen na úroveň zahrady. Zastřešený vstup do školky je zboku od příjezdové komunikace. Dispozice půdorysu je dělena na tři části. První část od vstupu má provozní charakter se zázemím pro zaměstnance, druhá část je vyhrazena výdeji jídel, šatnám a sociálnímu zázemí pro děti a třetí je samotnou hernou pro děti. Společným výtvarným prvkem prostor jsou viditelné rámy konstrukce zastřešení jako skeletu – kostry jakéhosi obratlovce, s horním přisvětlením pásem střešních oken. Z herny a jídelny je možný výstup skrze francouzská okna na zastřešenou dřevěnou terasu a dále do zahrady. Pro výhled na náves, na rybník a na příchozí rodiče je v herně umístěno u podlahy velké okno. Světlo je možné regulovat pomocí vertikálních žaluzií.

Použité materiály – bílé zdivo, dřevěné pobití, keramická režná taška byly voleny vzhledem k tradičním hodnotám vesnice. Vytápění je řešeno pomocí tepelného čerpadla země voda, větrání pomocí rekuperace.

Slovo ředitelky:

„Nová okna a venkovní rolety od značky Velux jsou v naší mateřské škole v Sedlejově velkým zdrojem denního světla, ale také stínu. Nejvíce světla prochází velkými prosklenými francouzskými okny, která jsou situována na venkovní terasu. Díky nim můžeme s dětmi plynule procházet nejen na terasu, ale také na zahradu. Děti mohou být zároveň ve třídě, ale také na terase, kam za hezkého počasí přenášíme převážně výtvarné práce, tvoření a pěstitelství. V zimě je z těchto oken krásný pohled na zasněženou zahradu. V zimním období nejvíce využíváme s dětmi malbu na okna. Naopak z velkého okna, které je situováno do silnice, je hezký výhled na rybník s okolními domy. U tohoto okna tráví děti nejvíce času při loučení s rodiči. V poledne, kdy je slunce nejvýše, zalije naši třídu teplo. Sluneční paprsky k nám proniknou nejen francouzskými okny, ale také střešními okny, které lze přes dálkové ovládání jednoduše otevírat. Po obědě, kdy začíná pro děti ve školce doba odpočinku, tak pouze jediným tlačítkem spustíme automatické zavírání střešních rolet. V tu chvíli se všechny zraky dětí upírají ke stropu a s úžasem pozorují pro ně tento malý zázrak. Také zatahujeme vypínači venkovní žaluzie, až nastane ve třídě krásné přítmí. Od té chvíle se veškerý ruch ve třídě uklidní, ztiší a děti mohou v pokojném tichu usínat. Rolety a žaluzie nejsou pouze zdrojem tmy, ale také ochrany před horkem. Při jejich složení je třída nejen chráněna před světlem, ale také před teplem.“

Bc. Iveta Všohájková, ředitelka