{{property.PropertyName}}
{{property.casePropertiesSelected[0].PropertyValue}}
Fotografie: Dano Veselský
Skandinávský dům na Slovensku

Jednoduchý, moderní dům s čistými liniemi, obklopený přírodou: tak vypadají sny o skandinávském designu. Jak to ale funguje v Javorníkách? Slovenský pár žijící v Nizozemsku se rozhodl vytvořit vysněný rekreační dům pro svou početnou rodinu a přátele. Snažil se přitom o vzdušný a elegantní skandinávský styl, ale respektoval místní tradice a nezapomínal na své kořeny. Výsledek: malebný neoplocený pozemek, který působí, jako by tento kousek Skandinávie k údolí patřil odjakživa, a lákavé místo pro setkávání a odpočinek rodinných blízkých s pocitem, že toto moderní a osvěžující místo bude sloužit rodině po celé generace.

Láska na první pohled

Cílem manželů bylo mít dům ve skandinávském stylu se slovenskými technickými standardy a udržet dobré vztahy se sousedy během stavby i po ní. To a pozemek se svahem s více než třímetrovým převýšením znamenalo, že návrh byl rozhodně výzvou. Přesto se manželé do stavby zamilovali a rozhodli se pozemek koupit hned po první skice domu. „Místo jsme si zamilovali na první pohled, jen jsme si nebyli jistí, zda je vhodné pro stavbu,“ vzpomínají majitelé. „Ale ve chvíli, kdy jsme si poprvé prohlédli plány, jsme věděli, že vše, co jsme považovali za výzvu, se může změnit v příležitost vytvořit jedinečnou a vzrušující stavbu a přitom splnit všechny naše požadavky.“

Fotografie: Dano Veselský

Dobře propracované detaily, přírodní materiály a čisté linie zajistily, že dům zapadne do údolí, a přesto bude vyčnívat.

Fotografie: Dano Veselský
Hledání dokonalých ústředních bodů

Velká okna jsou nejen hlavním prvkem skandinávské architektury, ale také zajišťují, že dům je plný světla. Vytvářejí vzdušnou a uklidňující atmosféru a zároveň propojují interiér s exteriérem. Budova byla navržena s ohledem na tuto skutečnost a dbalo se na to, aby okna směřovala k nejúžasnějším ústředním bodům a nabízela malebné výhledy z každé části domu. To také umožnilo přidat do místností několik krásných, troufalých detailů: jedno ze tří střešních oken VELUX v ložnici rodičů směřuje na lyžařský svah, což dodává místu romantický a jedinečný rys. A pohled na lyžující lidi vykouzlí úsměv na tváři i v této vysoce prestižní části domu.

Fotografie: Dano Veselský
Klidné propojení s přírodou

Vnější vzhled domu je v souladu s přírodou, protože cihlové zdi byly obloženy neošetřeným dřevem. Myšlenkou návrhu bylo nechat dřevo časem zestárnout, takže budova se bude neustále měnit, stárnout a vyvíjet, stejně jako příroda sama. Díky tomu moderní stavba vypadá, jako by do svého okolí patřila a byla jeho součástí. Uvnitř se design shoduje s exteriérem, protože byly použity bílé barvy, přírodní materiály a podlahy z dubového dřeva, aby dům i zevnitř ladil s atmosférou přírody. Dům v Paprandu nyní korunuje údolí a není pochyb o tom, že do něj patří.

Doporučené výrobky VELUX
Lomená sestava s doplňkovým oknem (VFE)
Přejít k výrobku
Zatemňující roleta (DKL)
Přejít k výrobku

Lehká venkovní roleta (SSS)
Přejít k výrobku