TO NEJCENNĚJŠÍ, CO MÁME, JE I NEJVÍCE ZRANITELNÉ


Na nekvalitní vnitřní klima nejvíce doplácejí děti, protože jejich plíce a mozky ještě nejsou plně vyvinuté.


Dětské pokoje z hlediska kvality vzduchu často patří mezi nejznečištěnější místa domova. Škodliviny v dětských pokojích mohou kromě různých zdrojů napříč domovem pocházet také z hraček a elektroniky. Nedávný dánský průzkum zjistili, že přibližně v polovině dětských pokojů zúčastněných rodin byly zjištěny vyšší koncentrace CO2, než je doporučeno, a že přibližně každá čtvrtá místnost trojnásobně přesahovala doporučenou úroveň CO2.

PŘÍZNAKY

Znečištěný vzduch a vysoká úroveň CO2 vedou k problémům, jako jsou bolesti hlavy, nekvalitní spánek, únava anebo potíže se soustředěním. Špatné vnitřní klima může mít nepříznivý dopad zejména na děti, protože jsou ještě ve vývoji a dýchají rychleji než dospělí lidé.

ŘEŠENÍ

Níže uvádíme několik jednoduchých způsobů, jak omezit množství CO2 a zlepšit vnitřní klima v pokojíčkách vašich dětí.

1.


Větrejte více než jedním oknem

Vnitřní vzduch obsahuje plyny, částice, biologický odpad a vodní páry. To vše ohrožuje naše zdraví. Doma větrejte třikrát až čtyřikrát denně po dobu vždy alespoň 10 minut. Dětské pokoje větrejte ráno, když si děti hrají i před spaním v noci.

2.


Plast nemá jen přednosti

Plastové materiály mohou po zahřátí vylučovat jedovaté výpary, proto plastové hračky nikdy nenechávejte na přímém slunci. Plastové předměty také nenechávejte na vyhřívaných podlahách. Podle nařízení EU byste měli zlikvidovat všechny plastové hračky vyrobené před rokem 2007, protože obsahují zakázané chemikálie. Pokud máte dostatek prostoru, dětem byste mohli doporučit, aby si hráli v jiné místnosti než u sebe v pokojíčku. Takto omezíte množství potencionálně škodlivých znečišťujících látek ve vzduchu. K lepšímu vnitřnímu klimatu místnosti může přispět také umístění určitých druhů rostlin, které ovzduší zbavují přebytečného CO2.

3.


Snižujte vlhkost, bojujte s roztoči

Celých 65 % Evropanů si alespoň jednou týdne doma suší prádlo – a je to špatný zvyk. Z mokrého oblečení se odpařuje vlhkost, která může způsobit vznik plísní. Zkuste si proto oblečení sušit jinde. Ze stejného důvodu zajistěte také náležité odvětrávání koupelny. Prachoví roztoči milují postele, proto doporučujeme často měnit ložní prádlo. Pokud už dlouho používáte stejné matrace a polštáře, zvažte jejich výměnu. Používaná matrace obvykle obsahuje od 100 000 do 10 milionů roztočů a 10 % hmotnosti dva roky starého polštáře mohou tvořit mrtví roztoči a jejich trus. 

ŠIRŠÍ SOUVISLOSTI

Chopte se příležitosti učinit zásadní změny vnitřního klimatu u vás doma a změnit svoje každodenní zvyklosti. Ve vnitřních prostorech trávíme až 90 % našeho času, z toho 2/3 v našich domovech, což z nich činí ideální prostor pro zlepšení.

 

Vylepšete prostor, v němž momentálně žijete

Přemýšlejte, jak „dostat venek dovnitř“. Vzhledem k tomu, že většina z nás žije ve městech, jsme určitým způsobem odtrženi od přírody. I tak malý krok, jakým je přidání rostlin v květináčích – o nich se ví, že čistí vzduch – může zlepšit vaše vnitřní prostředí. K tomu přemýšlejte, jak zlepšit výhled ven pomocí chytře umístěných oken a dveří.

Rozšiřujte prostor, ve kterém žijete

Skvělým způsobem, jak zvýšit úroveň života pod střechou, je domov rozšířit o několik metrů čtverečních. Zvažte renovaci nebo rozšíření podkroví a upřednostněte řešení zajišťující čerstvý vzduch a denní světlo.

Stěhování

Když se poohlížíte po novém domově, mějte na paměti, že některé starší nemovitosti mohou neblaze ovlivňovat vaše vnitřní klima. Například se ubezpečte, jestli je možné zcela otevřít všechny okna a jestli jsou funkční, zejména okna v kuchyni a koupelně. Když se dostanete do fáze malování, volte světlejší barvy. Ty vytvoří zrcadlící povrchy, které budou u vás doma lépe odrážet světlo.


DENNÍ SVĚTLO MŮŽE ZLEPŠIT SCHOPNOST UČENÍ DĚTÍ AŽ O 15 %

Z vědeckých výzkumů vyplynulo, že dobře osvětlené třídy jsou z hlediska učení dětí mnohem účinnější než špatně osvětlené třídy. Není důvod pochybovat, že tyto výhody platí také pro domov a pracoviště.

CO MÁM DĚLAT?

Existuje mnoho způsobů, jak do domova lépe přivést vzduch a denní světlo. Některé jsou rychlé a snadné, jiné jsou časově náročnější, ale z dlouhodobého hlediska bezpochyby výhodné.